Otobüste, Dolmuşta vb. Toplu Taşıma Araçlarında Büyüklerinize Yer Veriyor Musunuz? Neden?


Otobüste, Dolmuşta vb.  Toplu Taşıma Araçlarında Büyüklerinize  Yer Veriyor Musunuz?  Neden?

Büyükler bizim baş tacımızdır . Onlara her zaman saygılı  davranmalıyız .  Toplu ulaşım araçlarına bindiğim zaman elbette ki büyüklerime her zaman yer vermeye çalışıyorum. Çünkü bizden yaşça büyükler ayakta duramayacak kadar rahatsız olabilirler ve o anda yere yığılabilir ya da halsiz düşebilirler. Onun için her zaman büyüklere yer vermeliyiz ve onlara saygıda kusur etmemeliyiz.

Soru:  İhtiyacı Olan  Birine Yardım  Ettiniz Mi? Yaptığınız Bu Davranıştan Sonra Kendinizi Nasıl Hissettiniz?

Cevap:  Paraya ihtiyacı olan bir yakınıma  maddi  ve manevi anlamda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışmıştım. Yaptığım bu yardım karşısında  sevdiğim yakınım çok mutlu olmuştu ve sıkıntısını gidermişti. Gerçekten  ihtiyacı olan kişi her kim olursa olsun ona yardım etmek beni acayip derecede mutlu ediyor ve gece yatağıma huzur ile yatabiliyorum. Yardım etmek, bir başkasının sıkıntısını gidermek insana güç veriyor ve kişiyi  her anlamda daha da zengin kılıyor. Bunun için bize ihtiyacı olan her insana yardım etmeliyiz ki insanlık görevimizi ve dini görevimizi yerine getirmiş olalım. Sevgili Peygamber Efendimiz de bu konu ile ilgili şu güzel sözü söylemiştir:
‘’ Resûlullah(s.a.v.) şöyle buyurdu: "Zalim de olsa mazlum da olsa kardeşine yardım et." Bunun üzerine birisi, "Ey Allah'ın Resûlü! Eğer mazlum ise yardım ederim, ancak zalimse ona nasıl yardım edeceğim?" dedi. Bunun üzerine Resûlullah şöyle buyurdu: "Onu zulümden uzaklaştırırsın veya onun zulmüne engel olursun. İşte bu ona yapacağın yardımdır."


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top