Coğrafya İle İlgili Özlü Sözler


Coğrafya İle İlgili Özlü Sözler  

Her coğrafyanın, her ülkenin kendine göre özellikleri vardır. Zengin bir coğrafyada kurulan devlet  bu zenginlikten  fayda sağlar.  Çünü coğrafya ülkelerin kaderidir der İbni Haldun. Gerçekten de öyledir. Coğrafyası iyi olanlar avantajlı olur ve gelişime daha çok açık olur.

Coğrafya ile ilgili özlü sözler şunlardır:
‘’ Coğrafya kaderdir.’’ İbni Haldun
‘’ Her değişik coğrafya, hem de gündelik yaşamın içinde, insanın önüne yenilikler çıkarabilir; değişik görüntülerin peşinde, karşımıza seyrek çıkacak güzelliklere dikkat kesilmek gerekiyor.’’ Franz Kafka

’’ Ancak en son agaç kesildikten, en son nehir zehirlendikten ve en son balik tutulduktan sonra anlayacaksiniz ki, insan parayi yiyemez!” (Kizilderili Cree asiretinin bir atasözü).
‘’ İnsan yaşadığı yere benzer
O yerin suyuna, o yerin toprağına benzer
Suyunda yüzen balığa
Toprağını iten çiçeğe
Dağlarının, tepelerinin dumanlı eğimine
Konyanın beyaz
Antebin kırmızı düzlüğüne benzer.’’   ( Edip Cansever)

‘’ Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak.’’  Sait Faik Abasıyanık


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top