Toplumların Gelişmesinde Ekonominin Rolü Var Mıdır? Ekonominin Devlet Yaşamındaki Önemi Konusunu Arkadaşlarınızla Tartışınız.


Toplumların Gelişmesinde Ekonominin Rolü  Var Mıdır? Ekonominin  Devlet Yaşamındaki  Önemi Konusunu Arkadaşlarınızla Tartışınız.

Toplumların gelişmesinde en büyük etkenlerden biri de ekonomidir. Geçmişe dönüp baktığımızda da, günümüzde de ekonominin toplumların gelişmesinde ne kadar etkili olduğunu görmekteyiz. Çünkü ekonomisi güçlü olan bir ülke aynı zamanda zengin bir ülkedir ve kendini geliştirmiş  bir ülkedir. Ekonomisi iyi olmayan ülkeler ise  ne yazık ki gelişmiş bir ülke değildir.

Ekonomisi iyi olmayan ülkelerde diğer alanlarda da gelişme ve ilerleme sağlanmaz. Oysa ekonomisi gelişmiş bir ülke sahip olduğu  ekonomi ile ülkesini  eğitim alanında, kültürel alanda, sosyal alanda,  idari alanda vb. daha birçok alanda geliştirme imkanına sahip olur.

Çünkü sahip olduğu ekonomik güç diğer olumlu sonuçları da beraberinde getirir. İşte bunun içindir ki toplumların gelişmesinde ekonomi çok önemlidir. Bugün dünyaya yön veren ülkelere baktığımızda, bu ülkelerin  ekonomik anlamda, ilim ve fende, eğitimde vb.  ilerlemiş olan  ülkeler olduğunu görürüz. Ekonomisi zayıf olan ülkeler ise  yoksul olur, güçlü bir kalkınmaya gidemez. Toplumsal anlamda, siyasal anlamda yıkılmalar gerçekleşir . Ayrıca tam anlamda bağımsızlığın olması için de ekonomik açıdan güçlü ve bağımsız olmamız  gerekir. Yoksa güçlü olan ülkelerin  emri altında oluruz ve başkalarının eline her zaman  muhtaç kalırız. Her alanda  özgür olmalıyız ve yerel ürünler geliştirmeliyiz. Kendi arabamız  yapılmalı, uçağımız yapılmalı, helikopterimiz yapılmalıdır. Pahalı pahalı telefonlar satın almak yerine kendi telefonlarımız, bilgisayarlarımızı üretmeliyiz ve ekonomik anlamda güçlü ve özgür bir Türkiye Cumhuriyeti olmalıyız. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal de ekonominin önemi ile ilgili şu sözleri söylemiştir:
* ‘’ Yeni Türkiye Devleti temellerini süngüyle değil, süngünün de dayandığı ekonomi ile kuracaktır. Yeni Türkiye Devleti cihangir bir devlet olmayacaktır. Fakat yeni Türkiye Devleti bir ekonomi devleti olacaktır.’’


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top