Suça Meyilli Bir Toplum Olmaktan Nasıl Kurtuluruz.


Suça Meyilli Bir Toplum Olmaktan Nasıl Kurtuluruz.

Bir toplumda suç oranlarının artmaması için o toplumun insanlarının iyi bir eğitimden  ve bilinçli bir eğitimden geçmesi gerekir. Eğitimin yanı sıra ülke ekonomisinin de iyi olması gerekir. Yani toplum içinde yaşayan insanların ekonomik sorunları olmamalıdır.  Toplum içinde eğitim alan  kişiler mesleğini icra edebilmeli ve boşluğa düşürülmemelidir.

Suça meyilli olmanın en önemli nedenlerinden biri yoksulluktur fakat yoksulluk da tek başına bir neden sayılmaz. Bunun yanı sıra iyi bir aile ortamında yetişmemiş olma, kötü bir çevrede  olma,  kötü insanlar ile arkadaşlık etme, kötü alışkanlıklar edinme ve  nedenler kişiyi suça meyilli olmaya yönlendirir.

Suça meyilli toplumların olmaması için  ailelerin çocuklarına daha küçük yaşlardayken  iyi bir aile terbiyesi vermesi gerekir.  İyi bir aile terbiyesi alan kimseler aynı zamanda güzel ahlaklı olur ve başka kimselerin malına göz koymaz, hırsızlık yapmaz, yalana başvurmaz ve daha birçok kötü alışkanlığı edinmez. Bunun için toplum  fertlerinin  iyi eğitimden geçmesi gerekir ve devletin ekonomik yapısının da sağlam ve güçlü olması gerekir. Maddi açıdan  rahat olan toplumlar da suç işleme oranı git gide azalır. Hal böyle olunca da o toplumda bilim ve fen gelişir ve toplum içindeki insanlar da huzur, mutluluk ve güven içinde yaşamayı bilir.

Suça meyilli bir toplum olunmaması için çocuklarımıza empati kurma becerisi kazandırmalıyız. Hak, adalet,  insan hakları, başkalarının yaşamına saygı gibi kavramları, emek, alın teri gibi terimleri öğretmeliyiz. Bunun  olması da için de bizlerin çocuklarımıza iyi örnek olmamız gerekir. Suça meyilli bir toplum olmamak için  hep el birliği ile çalışmalıyız, iyi insan olmalıyız .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top