Ağaçların Önemi İle İlgili Özlü Sözler


Ağaçların Önemi İle İlgili Özlü Sözler

Ağaç bir yurdun süsüdür. Ağaçlar vatanı vatan yapan varlıklarımızdır.  Ağacın hem gölgesinden faydalanırız hem meyvelerinden faydalanırız . Ağaçlar bizim doğal oksijen kaynağımızdır. Onlara zarar vermemeliyiz ve yaş ağaçları kesinlikle kesmemeliyiz. Onlara zarar veren kimseleri de uyarmalıyız.

Ağaç ile ilgili özlü sözler
‘’ Bir kimse bir ağaç dikerse, Allah, o ağacın meyvesi kadar o kimseye sevap yazar.” (Hz. Muhammed).
* ‘’ Ağaçların çiçekler gözü, kuşlar dilidir.” (Cenap Şahabettin)

‘’ ”Ağaç dikmek,yapabileceğimiz şeyler arasında bencillikten en uzak olanıdır.Dünyaya çocuk getirmekten de saf bir eylemdir o.” (Thorton Nıven Wilder)
* ‘’ Bir ağaç, herhangi bir prensten daha soyludur.” (A.Pope).
*’’ ”Ağaca beşikten mezara kadar muhtacız.” (Türk atasözü)
* ‘’ Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi, insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur. ‘’ (Hz.Muhammed )
* ‘’ Yaş kesen baş keser. ( Atasözü)
* ‘’ Ağaçsız memleket duvaksız geline benzer.’’ ( Türk Atasözü)
* ‘’ Ağaç, geçmişi geleceğe bağlar. Size sabrı öğretir. Beraber yaşamanın, faydalı olmanın zevkini verir’’. (Marcel Prevast).
* ‘’  Bir ulusun uygarlık düzeyi,üzerinde yaşadığı toprakları ağaçlandırmasıyla ölçülür.’2Franklin Roosevelt
* ‘’  Yeşil görmeyen gözler,renk zevkinden yoksundur.Burasını öyle bir ağaçlandırın ki,kör bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu anlasın. ( Mustafa Kemal Atatürk)0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top