Ülke İşgal Edilirken İstanbul Hükümeti’nin Kışkırtması İle Anadolu’nun Çeşitli Bölgelerinde Ayaklanmaların Çıkmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi Söyleyiniz.


Ülke İşgal  Edilirken İstanbul Hükümeti’nin  Kışkırtması İle  Anadolu’nun Çeşitli  Bölgelerinde  Ayaklanmaların  Çıkmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi Söyleyiniz.

Ülke işgal edilirken  İstanbul Hükümeti’nin Milli Mücadele’ye destek olması gerekirdi.  Oysa  İstanbul Hükümeti  Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde halkı kışkırtmış ve halkı isyana teşvik etmiştir. İstanbul Hükümeti’nin bu tutumunu doğru bulmuyorum.  Çünkü İstanbul Hükümeti’nin kendi saltanatından çok milletin geleceğini düşünmesi daha doğru olurdu. Halkı kışkırtmak yerine  halkın Milli Mücadeleye katılımını daha çok artırmak için mücadele etmeliydi. Milletin bağımsızlığına önem vermeliydi. Milli Mücadele’ye karşı çıkan ayaklanmalar  ülkede birlik ve beraberliğe kısa süreliğine de olsa zarar vermiştir. İstanbul Hükümeti böyle yaparak  doğru yapmamıştır. Çünkü İç işler ile ilgilenmek dış düşmanla uğraşmayı da daha da geciktirmiştir.

 Not:  İstanbul Hükümeti’nin çıkardığı ayaklanmalar şunlardır:
 Kuva-yı  İnzibatiye  ( Halifelik Ordusu) Ayaklanması
- Anzavur Ayaklanması.

Not: İstanbul Hükümeti ve  İtilaf Devletlerinin Kışkırtmaları ile çıkan ayaklanmalar  ise şunlardır:
- Bolu Ayaklanması
- Düzce- Hendek Ayaklanması
-  Koçgiri ve Yozgat Ayaklanması
- Adapazarı Ayaklanması
- Milli Aşiret İsyanı vb. gibi ayaklanmalardır.


Not: Kuvayı Milliye Yanlısı olup sonradan ayaklananlar ise şunlardır:
- Demirci Mehmet Efe Ayaklanması
- Ethem Bey İsyanı


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top