Ülke İşgal Altındayken Mustafa Kemal’in Milletvekili Seçimleri Yaptırarak Bir Meclis Açmaya Çalışmasının Nedenlerini Araştırınız.


Ülke İşgal Altındayken  Mustafa Kemal’in  Milletvekili  Seçimleri Yaptırarak  Bir Meclis Açmaya Çalışmasının  Nedenlerini Araştırınız.

Ülke işgal altındaydı ve milletimiz düşmanla çarpışıyordu. Ülkemizin işgal tehlikesi altında olmasına rağmen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in  milletvekili seçimleri yaptırması ve bir meclis açmaya çalışmasının nedeni demokrasiye, cumhuriyete, halkın egemenliğine verdiği önemi kanıtlamaktadır.  Her ne kadar o yıllarda önce tam bağımsızlık  ilk sırada olsa da Gazi Mustafa Kemal Atatürk halkın egemenliğini, halkın iradesini de ön planda  tutmak istemiş  ve cumhuriyete, demokrasiye önem verdiği o yıllarda bile belli olmuştur.

Not: Atatürk’ün cumhuriyet ile ilgili sözleri de şunlardır:
‘’ Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz Kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.’’
* ‘’  Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.’’

* ‘’ Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslariyle, Türk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur. ‘’
* ‘’ Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmağa hazırız.’’
* ‘’ Bugünkü hükûmetimiz, devlet teşkilâtımız doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet teşkilâtı ve hükûmettir ki, onun ismi Cumhuriyettir. Artık hükûmet ile millet arasında mazideki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millettir ve millet hükûmettir. Artık hükûmet ve hükûmet mensupları kendilerinin milletten ayrı olmadıklarını ve milletin efendi olduğunu tamamen anlamışlardır.’’0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top