Ordu Millet Anlayışının Türk Devletlerine Askeri Açıdan Faydaları Nelerdir?


Ordu Millet Anlayışının  Türk Devletlerine  Askeri Açıdan Faydaları Nelerdir?

Göçebe hayat Türklerin askeri  karakterini geliştirmiştir.Türklerde ordu- millet anlayışı vardı. Ordu- Millet anlayışı demek  herkesin savaş anında asker olması anlamına geliyordu.’’ Her Türk asker doğar.’’ sözü de İslamiyet Öncesi Türk  devlet yaşantısı ile ilgilidir. Kadın erkek herkes asker olduğu için  millet birbirine daha çok bağlı oluyordu . Kadın- erkek herkes asker olduğu için ücretli askere de ihtiyaç kalmamıştır.

Türklerde ordu- millet anlayışı olduğu için Türkler  dünyayı en çok askerlik alanında etkilemişlerdir. Çeşitli savaş taktikleri de kullanılmıştır. Bunlar;  Hilal taktiği,  Turan taktiği,  Sahte Ricat, Pusu ve Kurt  Kapanıdır.

Askerlik  Türklerde vatani görev olarak  kabul edilmiştir. Kadınlar erkeklerinin her zaman yanında olmuşlar ve onlara destek olmuşlardır. At binmişler, kılıç kuşanmışlar ve savaşa her daim hazır halde  olarak devlete katkı sağlamışlardır. Türklerin  atı kullanmaları onların savaşçı özelliklerinin gelişmesini sağlamıştır, üzengiyi kullanmaları ise at üzerinde daha rahat hareket edebilmelerini sağlamıştır, pantolon kullanmaları ise  atın üstünde daha rahat şekilde hareket etmelerini sağlamıştır. Türkler ceket, pantolon, üzengi kullanımı, çeşitli savaş taktikleri kullanmaları ile de Çin, Avrupa ve Moğollara da örnek olmuşlardır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top