Savaş İle İlgili Özlü Sözler


Savaş İle İlgili Özlü Sözler

Savaş kelimesi akla  gelince kan, gözyaşı, ayrılık, zülüm, keder aklıma gelir. Çünkü savaş insanlığı, insanı yok eder. Sevgiyi, adaleti, hoşgörüyü, insanca yaşamayı yok eder. Dünyada keşke hiç savaş olmasa ve insanlar savaştan dolayı ölmese. İnsan hakları daim olsa, ülkeler siyasi menfaatleri için  savaşa artık son verse , dünyamız ne kadar da yaşanılır ve güvenilir bir dünya olur.
Savaş ile ilgili söylenmiş sözler şunlardır:
* ‘’  Size savaş açanlarla Allah yolunda çarpışın. Fakat haksız saldırıda bulunmayın. Çünkü Allah, haksız saldırıda bulunanları sevmez. ‘’(Bakara-190)   

* ‘’ Bütün savaşları dövüşemeyecek kadar korkak olan bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır.’’  Emma Goldman.
* ‘’ Kötü bir barış, savaştan daha iyidir.’’ Gaius Cornelius Tacitus.

* ‘’ Savaş zorunlu ve kaçınılmaz olmalıdır, milletin hayatı tehlikeyle karşı karşıya kalmadıkça, harp bir cinayettir.’’ Mustafa Kemal Atatürk 
* ‘’ Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür. ‘’Jean Paul Sartre.
* ‘’ Savaşı sonlandırmazsak, o bizi sonlandıracak.’’ Herbert George Wells 
* ‘’ Savaş; korku ve sefaletten başka bir şey veremez. Yakar, yıkar, öldürür, yok eder.’’  Nazım Hikmet.
* ‘’ Tüm savaşlar iç savaştır, çünkü tüm insanlar kardeştir.” François Fénelon.
* “ Dünyaya bir daha gelsem; ne kadar tank, tüfek ve silah varsa hepsini eritip saz, cümbüş ve zurna yapacağım.’’ Aram Tigran.
* ‘’ İnsan savaş gibi inanmadığı bir şey için acı çekeceğine, barış gibi inandığı bir dava uğruna ölse daha iyi değil mi.’’  Albert Einstein.
* ‘’ Bu dünya silah tüccarlarına kalacak çünkü herkes birbirini öldürmekle meşgul. Bu hayatta kalmanın sırrıdır: Asla savaşa girme.. Özellikle de kendinle.’’  Lord of War
* ‘’ Savaş, ne işe yarar? Kesinlikle hiçbir işe.’’ Edwin Star .

* ‘’Şiddet, ahlak dışıdır. Çünkü sevgi yerine nefret üzerinde yol alır, toplumu yıkar ve kardeşliği olanaksızlaştırır.’’ Martin Luther King Jr


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top