Ülkemizde Patent Başvurularını Artırmak İçin Neler Yapılabilir ? Tartışınız.

Ülkemizde Patent Başvurularını Artırmak İçin Neler Yapılabilir ? Tartışınız. Sosyal Bilgiler 6. Sınıf 141.  Sayfa


Ülkemizde patent sayılarını, patent başvurularını artırmak için şunlar yapılmalıdır :
1.    Patent  kavramı daha ilkokuldan  çocuklara öğretilmelidir. İlk öğretimdeki Teknoloji Tasarım dersinin içeriğine patent kavramı da eklenmelidir .

2.    “Bu Benim Eserim”  gibi yarışmaların sayısının artırılması sağlanmalı . Bu yarışmalar  doğrultusunda da dereceye giren eserlerin patent haklarının ücretsiz tescillenmesi sağlanmalı , çocuklara “mucitlik unvanı” verilerek çocukların  bu işe güdülenmesi sağlanmalıdır .

3.    İlk öğretimdeki çocuklarımıza mucitlik düşüncesini aşılayacak  film ve kitaplar hazırlanmalıdır. Bunların da okullar da gösterimi sağlanmalıdır.

4.    İlk öğretimdeki ileride mucit olma kapasitesine sahip olan üstün zekalı çocuklara bu konuda özel eğitim verilmelidir.


5.    Çocuklara yönelik mucitlik atölyeleri, mucitlik kampları açılmalıdır. Devlet bu konuda üzerine düşen her sorumluluğu yerine getirmelidir.
6. Çocuklarda patent okuyabilme yeteneği geliştirilmelidir.
7. Patent işlemlerinden  KDV alınmamalıdır . Alınan KDV oranı da yüzde beşi geçmemelidir.
8. Patent, İnovasyon  ve TRİZ gibi yeniliği özendirici eğitimler devlet tarafından desteklenmelidir, bu eğitimlere katılmak isteyenlerin  ihtiyaçlarını Bakanlık ücretsiz bir  şekilde  karşılamalıdır.
9. . Patentle ilgili yazılan  dergilerin, kitapların ve diğer yayınların basımı desteklenmelidir.
10.  . Patent vekili firmalarda çalışan mühendislerin  giderlerinin   birazı devlet tarafından desteklenmelidir ki mühendisler daha hevesli çalışsınlar ve daha güzel işler ortaya koysunlar.
11. Üniversitelerdeki patent başvuruları artmak için devlet üniversitelere gerekli maddi desteği sağlamalıdır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top