Orta Asya’da Yaşasaydınız Ne Tür Güçlüklerle Karşılaşırdınız ? Tartışınız.

Orta Asya’da Yaşasaydınız Ne Tür Güçlüklerle Karşılaşırdınız ? Tartışınız.

Orta Asya’da yaşamış olsaydım denizlerden uzak  bir yerde yaşardım . Yaşadığım yerin iklimi karasal iklim olurdu .  Orta Asya bozkırları dağlık bir yer olduğu için ben de dağlık bir alanda yaşardım . Buranın yeryüzü şekillerinden dolayı , ikliminden dolayı  göçebe bir hayat tarzı yaşadım . Otlak ve tarım alanları dar olurdu . Bunun için de daha ço  beslediğimiz hayvanların etinden , sütünden faydalanırdım .

Orta Asya’da yaşadığım için zorunlu olarak mücadeleci bir ruha sahip olmam gerekirdi ve böyle de olurdum .

Göçebe hayata sahip olamadığım için şu anda oturduğum gibi bir müstakil evde yaşamazdım . O zamanlar da çadırda yaşamak zorunda kalırdım . Çadırda yaşadığım için de  belki hasta olabilirdim . Çünkü çadır ev kadar sıcak olmazdı .  Hayvanlardan geçen hastalıklar bizlere de bulaşabilirdi .  Yerleşik bir hayat sürmediğimiz için , oralarda da hastane bulmak zor olurdu . Ulaşımda ve haberleşmede güçlükler yaşardım .  Barınma , beslenme ve güvenlik  gibi durumlarda güçlükler ile karşılaşırdım .  Nüfusun fazla artması daha çok insana yiyecek bulunması demekti . Nüfus arttığı için  beslenmede sorunlar yaşamaya başlardık . Yaşadığım yer tarıma uygun bir yer olmadığı için başka ülkelerden  tarıma dayalı ürünler satın almak zorunda kalırdık . Göçebe bir hayat yaşadığımız için  matbaa kullanmamız da zor olurdu . Çünkü matbaa taşınması zor bir araçtı . Bundan dolayı yazılı kültürümüz gelişmemiş olurdu sadece sözlü kültürümüz gelişmiş olurdu . Göçebe bir hayata sahip olduğumuz için dünyanın farklı alanlarına dağılırdık ve bu da bizim tarihimizin bir bütün halinde incelenmesini zorlaştırırdı . Yerleşik hayata sahip olmadığımız için mimari kültürümüz gelişmezdi .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top