Orman Yangınlarının Artması Canlılara Ne Gibi Zararlar Verebilir?


1) Orman Yangınlarının Artması Canlılara Ne Gibi  Zararlar Verebilir?

Orman yangınları ülkemizde ne yazık ki her geçen gün artmaktadır. Orman yangınları çoğalınca hava kirlenmektedir. Ormanın içindeki binlerce ağaç yanıp kül olmakta, hayvanlar yanarak can vermektedir.  Orman yangını esnasında binlerce yeşillik yok olur ve duman olur. Bunun sonucunda da  oksijen kaynağımız azalır.

Hayvanların soyu tükenir ve bu da ekolojik dengenin bozulmasına neden olur. Orman yangınlarının artması ile tüm canlılar zarar görür ve yeşil alanlarımızın da azalır.

2) Orman Yangınlarının Artmasında İnsan Faktörünü Değerlendiriniz.
İnsanlar piknik yapmak amacı ile, eğlenmek amacı ile ormana gittiği zaman  çöplerini oraya bırakmaktadır. Özellikle de sigaralar söndürülmeden yere atılmakta, cam şişeler çöp yerine yere atılmakta ve bunlarda orman yangınlarına neden olmaktadır.  Mangal yapılmakta ve ateş söndürülmeden  geri gidilmektedir.

3)Orman Yangınlarının Azalması İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?
Ormanlara çöpler bırakılmamalıdır.  Orman yangının olmaması için tüm insanlar ormanlara sahip çıkmalı ve ormanları koruma konusunda bilinçli olmalıdır. Çünkü her şeyden önce bilinçli olmak gerekir.  Yanan ağaçların yerine belli bir süre geçtikten sonra yenileri dikilmelidir. Yani ormanlar tarım alanlarına çevrilmemelidir. Yangın söndürme uçakları devlet görevlileri tarafından  artırılmalıdır. Orman yangını çıktığı zaman oraya en yakın birlikler vakit kaybetmeden gitmeli ve bir an önce yangını önlemelidir. Yangın söndürme ekipleri teçhizat  yönünden güçlendirilmelidir. Mangal yapılırken insanlarımız dikkatli olmalıdır. Ateş söndükten sonra ormanı terk etmelidir. Ormanları bilerek yakan kişilere devlet gerekli cezayı vermeli ve bu konuda  sert bir tutum içine girmelidir.

4) Orman Yangınlarının Artması Uzun Vadede Ekolojik Dengeyi Nasıl Etkiler?
Orman yangınları  çoğaldığı zaman  canlıların yaşamı büyük bir tehlike içine girer. Çünkü temiz hava ok olmaya başlar, dünyanın ekolojik dengesi bozulur.  Hayvanların nesli tükenir. Ağaçlar yok olur. Erozyon olur, oksijenli hava olmaz. Kısacası hayat durma noktasına gelir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top