''Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım, Sevelim sevilelim, Dünya Kimseye Kalmaz'' Yunus Emre'nin Şiirinde Verilmek İstenen Düşünce Nedir? Açıklayınız. - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

''Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım, Sevelim sevilelim, Dünya Kimseye Kalmaz'' Yunus Emre'nin Şiirinde Verilmek İstenen Düşünce Nedir? Açıklayınız.

    0


''Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım, Sevelim sevilelim, Dünya Kimseye Kalmaz'' Yunus Emre'nin Şiirinde Verilmek İstenen Düşünce Nedir? Açıklayınız.

Yunus Emre bu şiiri ile insanlar arasında birlik , beraberlik , barış  ve dayanışma olmasını istemiştir . İnsanlar birbiri ile iyi geçinmelidir . İşlerini kolay kılmalıdır . Biribirlerine zorluk çıkartmamalıdır . Sevgi içinde,  kardeşlik içinde  yaşanmalıdır .

Her insan olduğu gibi kabul edilmelidir .  Çünkü toplumları bir araya getiren şey sevgi ve saygıdır .

Bunun için sevmeliyiz ve sevilmeliyiz . Bu dünya gelip geçicidir . Her insan ölümlüdür .  Bu hayata veda edip gideceğimiz için dünyalık şeylere takılıp da kimse ile küs kalmamalıyız . Kimseyi incitmemeliyiz . Yüce Allah'ın yarattığı her şeyi koşulsuz sevmeliyiz . İşlerimizi bir arada yapmalıyız . Bir arada olunca her şey daha güzel olur ve daha yaşanılır , sevgi dolu bir dünya ortaya çıkarmış oluruz . Sevgili  Yunus Emre de içi insan sevgisi ile dolu olan bir  halk şairi olduğu için dizelerinde bu duyguları açık bir şekilde ifade etmiştir . Bu dünyadan öbür dünyaya hiç bir şey götürmeyeceğiz . Götüreceğimiz tek şey iyiliklerimiz olsun , fedakarlıklarımız olsun ve insanca yaşamamız olsun ki orada da mutlu olalım .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.