Bireylerin İlgilerini, İhtiyaçlarını Ve Yeteneklerini Bilmeleri Gerekli Midir? Neden.


Bireylerin İlgilerini, İhtiyaçlarını Ve Yeteneklerini Bilmeleri Gerekli Midir? Neden.

Her insan doğuştan farklı  özelliklere sahiptir . İnsanların ilgileri , özellikleri ve yetenekleri de bir birinden farklılık gösterebilir . İnsanlar ilgilerinin, ihtiyaçlarının ve yeteneklerinin farkına vararak bu konuda bilinçli bireyler olmalıdır . Çünkü böyle yaparsak  kendimizi, özelliklerimizi daha iyi tanımış oluruz  ve ona  göre hareket ederiz .

Örneğin;  4. sınıf öğrencisi olan  Mustafa müzik dersine çok ilgi duyan bir gençtir ama müzik aletlerini çalmada ne kadar uğraşırsa uğraşsın başarılı olamıyorsa burada onun müziğe olan ilgisi ona fayda sağlamaz . 

Çünkü müzik aletlerini çalabilecek ve  yeteneğe sahip olmayabilir . Mustafa çok iyi bir top oynayabilir ve arkadaşları arasında en hızlı koşan ve çok gol atan odur . Burada baktığımızda Mustafa'nın futbolda daha yetenekli olduğunu görebiliriz . İşte bu durumda Mustafa daha çok futbol alanında çalışmalı ve yeteneği doğrultusunda hareket ederek başarıyı yakalamalıdır . Mustafa'nın ihtiyacı  ne ise onu da bilmesi gerekir .  Eğer  Mustafa  çok çalışıp iyi doktor olmak ve ailesindeki hasta olan kişilere yardım etmek istiyorsa bu da onun ihtiyacı olabilir .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top