"Vatanını Neden Seviyorsun" Konulu Konuşma Yazınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

"Vatanını Neden Seviyorsun" Konulu Konuşma Yazınız .

    0


"Vatanını Neden  Seviyorsun"  Konulu Konuşma Yazınız . 

Bir başka ülkeye gittiğimiz zaman  orada yaşayan insanların dilini bilememek , onların ne dediğini anlayamamak  insan için  zor bir durumdur . Düşünsenize vatanınızda değilsiniz , başka bir milletin egemenliği altında köle olarak hayatınızı yaşamaya mecbur bırakılmışsınız .  Onların dilini öğrenmek zorundasınız çünkü size bu konuda baskı yapılıyor . Onların inançlarını yaşamak zorundasınız çünkü siz kölesiniz .   Böyle durumda yaşamak mı daha iyidir  yoksa  vatanında , toprağında özgürce  bir kuş gibi yaşamak ve seni sen yapan dilini konuşabilmek , kültürel değerlerine sahip çıkabilmek ve  değerlerin doğrultusunda istediğin gibi yaşamak mı ?

Karar sizin ama sanki hepinizin tabi ki ikincisini her zaman tercih ederim  dediğinizi duyar gibi oldum . Sevgili arkadaşlar ! Elbette vatanımız, doğup büyüdüğümüz yerde nefes alabilmek , vatanımızın  bağrında özgürce yaşamak daha güzeldir . Çünkü bu vatan senindir ve hep senin kalacaktır Allah'ın izni ile.  Vatanımı çok seviyorum .  Çünkü vatanım ben  orada nefes alırken bile hasret kaldığım ana yurdumdur .

Çünkü vatanım için benim atalarımın  kanları dökülmüştür . Çünkü bu topraklar için şehit düşmüştür analarımız , Mehmetçiklerimiz ve nice yiğitlerimiz . Şimdi söyleyin bana bu vatan için , bizim için her türlü fedakarlığı yapıp şehitlik denen o kutsal mertebeye ulaşan insanların  huzur içinde uyuması için sizce de bu vatanı sevmek gerekmez mi ?  Bu vatanı koruyup kollamak gerekmez mi ? Elbette gerekir .  Biz Türkler özgürlüğümüze her zaman düşkün olduğumuz için kendi vatanımızda yaşamak ve ölmek isteriz . Çünkü biz hür doğduk anamızdan ve yine hür öleceğiz . Vatanım benim  yaşam kaynağımdır . Suyunu içtiğim , toprağına buğdayımı ekip hasat zamanı o olgunlaşan buğdayları özgürce hasat edebilmemdir . Çünkü burası benim vatanım , çünkü burası benim sılamdır .  Bu vatanın vatan olabilmesi için kan dökmüş her askerimizin , Mehmetçiğimin , analarımın , bacılarımın hakkını asla ödeyemem ama bu vatan için çok çalışırım , vatanımızı daha çok ileriye götürmek için , ülkemin daha çok gelişmesi  için üzerime  düşen her türlü sorumluluğu yaparım .  Çünkü ben vatanımı koşulsuz severim . Nasıl ki bir ana , baba doğan bebeğini koşulsuz seviyorsa ,  o bebek bir gün hasta olduğunda bir böbreğe ihtiyaç duyduğunda ya da bir ilik nakline ihtiyaç duyduğunda o ana ve baba hiç düşünmeden kendi canlarını korumak için her türlü fedakarlığa hazır oluyorsa işte ben de vatanım için her türlü zorluğa göğüs gererim .  Ben de vatanım için gözümü bile kırpmam ve bu vatan aşkı yolunda can vermeye her zaman hazır olurum . Çünkü bu vatan benim , bizim , sizin , hepimizin . Onun için her zaman bu vatan toprakları içinde , bu özgür Türkiye Cumhuriyeti  içinde bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşamak dileği ile . Kalın vatan sevgisi ile , vatan sevdası ile .  Sevin vatanınızı olmayın başka ülkelerin  kölesi . Saygı ve sevgilerimiz en içten dileklerimle hepinize sunuyor ve hepinizi en içten dileklerimle selamlıyorum değerli arkadaşlar .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.