Tüketim Alışkanlıklarımız Ve Çevre Sorunları Arasındaki İlişkiyi Konu Alan Bir Yazı Yazınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Tüketim Alışkanlıklarımız Ve Çevre Sorunları Arasındaki İlişkiyi Konu Alan Bir Yazı Yazınız .

    0


Tüketim Alışkanlıklarımız Ve Çevre  Sorunları Arasındaki İlişkiyi Konu Alan Bir Yazı Yazınız .

İçinde yaşadığımız bu doğa bize Yüce Allah tarafından verilmiş olan büyük bir armağandır . Bu doğanın , bu çevrenin   kıymetini bilmeliyiz . Bunun içinde bilinçli insan , nitelikli insan olmaya çalışmalıyız . Çevreye zarar veren tüketim alışkanlıklarımızdan , tüketim çılgınlıklarımızdan vazgeçmeliyiz . Bilinçli tüketici ve üretici  olmalıyız . Gerçekten gereksinim duymadığımız bir şeyi satın almamalıyız . 

Havayı , suyu , toprağı kirletmemeliyiz . Sularımızı boşu boşuna saatlerce akıtmamalıyız . Toprağımızın doğal yapısı ile oynamamalıyız . Sanayiden çıkan zehirli gazların havaya , çevreye daha az  zarar vermesi için  üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalışmalıyız .

Gereksiz  olan tüketim alışkanlıklarımızdan vazgeçmeliyiz .   Dünyamızı el birliği ile yok etmemeliyiz . Ona zarar vermemeliyiz . Yeşil alanları daha çok  yapmalıyız . Daha çok bina dikmek için ,   daha çok para kazanmak için , daha fazlası daha fazlasına sahip olmak için dünyamıza , çevremize zarar vermemeliyiz . Endüstriyel fabrika alanları yaratmak için , ormanlardaki ağaçları yok etmemeliyiz .   Doğadaki canlıları avlamak için  onları yok etmemeliyiz . Onların doğal yaşamlarında yaşamasına izin vermeliyiz . Örneğin; İspanya'da sera endüstrisi  ekilebilir ve yeşil tüm alanları işgal etmektedir. Yine baktığımızda  Meksika Körfezinde yaşanan  petrol felaketi sonucunda  çıkan petrol yangını havayı kirletmiştir bu da yine bize zarar olarak dönecektir. Aşırı kentsel büyümeler doğaya zarar vermeye devam etmektedir.  Atıklar yüzünden sularımız kirlenmeye devam etmektedir. Bu da içilebilir su miktarını azaltacak ve zarar yine kendimize olacaktır. Petrol aram ve çıkarma faaliyetleri için yapılan çalışmalar o alanda bulunan araziyi kurutmakta ve bu da doğaya büyük zararlar vermektedir. Daha çok kereste üretmek için, daha çok tüketmek için kesilen  kereste üretimi sonucunda ormanlar yok olmaya başlamaktadır. Köprü inşa etmek için ormanlar yok edilmekte ve daha birçok zararları doğaya insan olarak bizler vermekteyiz. Çevremiz bizim her şeyimizdir. Bundan dolayı da  toplumun tüm kesimleri çevre temizliğine, çevreyi korumaya önem vermeli ve herkes bu konuda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmelidir.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.