Hatay ( Sancak ) Sorunu Hakkında Bilgi Veriniz . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Hatay ( Sancak ) Sorunu Hakkında Bilgi Veriniz .

    0


Hatay  ( Sancak ) Sorunu  Hakkında Bilgi Veriniz .

1936 tarihinde Almanya Fransa'ya ait olan Ren bölgesini işgal etmişti. Fransa'da Suriye  üzerindeki  mandasını kaldırmış ve buradaki askeri  birliklerini  ülkesine çağırmış  ve  Hatay'ı da Suriye'ye bırakmıştır . Bu durumu ise ülkemiz kabul etmemiştir . Daha sonra Türkiye  bu sorunu Milletler Cemiyetine  şikayet etmiştir . Milletler Cemiyeti  Hatay Sorunu  ile ilgili bilgi almak için  Raya Sandler adındaki kişiyi göndermiştir . 

Daha sonra Sandler bir rapor yayınlamıştır . Sandler yayınladığı raporda  Hatay'ın  Türkiye'ye verilmesini  talep etmiştir .

Bunun üzerine 1937 tarihinde Hatay'a Türk vali atanmıştır . 1938 tarihinde ise Fransa ile  Hatay Bağımsız  Cumhuriyeti kurulmuştur . Bu devletin ilk ve son  Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmuştur .  İlk Başbakanı ise  Abdurrahman Melek olmuştur .  Hatay 1939 tarihinde  ana vatana katılmıştır .

Not: Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk  Adana'da  bir konuşma yapmıştı . Hatay sorunu ile ilgili şunu söylemiştir :

''  Kırk yıllık Türk yurdu ecnebi  eline bırakılamaz .'' demiştir . Ulu Önder  Gazi Mustafa Kemal  Atatürk hastayken bile sağlık sorunlarını fazla önemsemiş ve vatan ile ilgili işlerle ilgilenmeye devam etmiştir . Çünkü onun için  vatan sağlığından bile önemli olmuştur .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.