Doğayı Korumazsak Neler Olabilir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Doğayı Korumazsak Neler Olabilir ?

    0


Doğayı Korumazsak Neler  Olabilir ?

İnsanlar bu hayatta yaşayabilmek için , sağlıklı bir hayatı devam ettirebilmek için  yaşadığı çevreye asla zarar vermemelidir .  Yaşadığımız bu doğal ortama verdiğimiz zararlar gün gelecek bize zarar vermeye başlayacaktır ve başlamıştır da bile .  İnsanların yaptığı  bilinçli ve bilinçsiz hatalardan dolayı doğamız , çevremiz kirlenmekte ve yok  olma tehlikesi  ile de karşı karşıya kalmaktadır .  Küresel ısınma artmakta , iklimler  eskisi gibi  yaşanmamaktadır .

Mesela bizim ülkemiz olan Türkiye'ye   kış mevsiminde her yıl  kar yağardı , kışın havalar çok soğuk olurdu ve üşürdük . Ama bu yıl hiç de çok soğuk bir kış göremedik . Kar çok az yağdı , yağmur çok az yağdı .  Havalar ilkbahar tadında geçti.

Artık iklimler eskisi gibi olmayacak doğaya verdiğimiz zararlardan dolayı. Sanayi atıklarının çevreye bırakılması, temiz sulara karışması, toprağa karışması çevremizi, yaşadığımız bu doğayı her geçen gün daha da batırmaya devam etmektedir.   Hava kirlendiği zaman , toprak ve su kirlendiği zaman yaşayacak temiz bir çevremiz kalmayacak . Her yıl  kereste üretimi için kesilen  yok edilen binlerce ağacımız  , o bize temiz hava sağlayan ormanlarımız  yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır . İnsanların  tüketim çılgınlığı yüzünden , yanlış tüketim alışkanlıkları yüzünden  doğamız zarar görmekte , bunun sonucunda en büyük zararı insanlar ve doğada yaşayan ve bu durumun meydana gelmesinde hiç bir suçu olmayan masum canlılar ödeyecektir ne yazık ki . Doğada kendi halinde yaşayan canlıların türleri yok edildikçe doğanın ekolojik dengesi de bozulmaya devam edecektir . Biyolojik çeşitlilik azalacak , tür  zenginliği azalacaktır . İnsanların ruh sağlığında  sorunlar ortaya çıkacak , temiz içilebilir sular kalmayacak , bol oksijenli temiz hava kalmayacak . Salgın hastalıklar artacak, insanlar hayatını kaybetmeye başlayacak ve daha birçok olumsuzluklar baş gösterecektir . Dereler kuruyacak , ağaçlar katledildiği için yeşil bir yaşam alanımız kalmayacak , siyanürle altın çıkarıldığı için toprağımız mahvolacak ve toprak içine kanserojen madde karışacak . Bunun acısını da gelecek nesillerimiz olan çocuklarımız , gençlerimiz çekecek ne yazık ki .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.