Bilinçli Bireyler Olarak Çevremizdeki Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Önlem Almak İçin Neler Yapabiliriz ? Sınıf Arkadaşlarınızla Tartışınız . 6. sınıf sosyal bilgiler


Bilinçli Bireyler Olarak Çevremizdeki  Bulaşıcı Hastalıklara  Karşı Önlem Almak İçin Neler Yapabiliriz ? Sınıf Arkadaşlarınızla Tartışınız . 6. sınıf sosyal bilgiler

İnsan sağlıklı  bir yaşam sürdüğü zaman huzurlu ve mutlu olur . Çünkü sağlığımız bizim için her şeyden önemli olmalıdır . Sağlığımızı korumak için  bilinçli insan olmalıyız , bulaşıcı hastalıklardan ya da salgın hastalıklardan korunmak için  şunları yapmalıyız :
*  Beslenmeye dikkat edilmelidir ve iyi beslenilmelidir . Çünkü vücudumuzun kendisini dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruabilmesi için iyi beslenmesi şarttır . İyi beslenmediğimiz zaman salgın hastalıklara yakalanma  riskimiz daha çok artar .

Vitaminlerce zengin olan sebze ve meyvelerden ölçülü oranda tüketmek gerekir . Mutlaka kahvaltı yapılmalı , özellikle de çocuklarımız kahvaltı yapmadan okula gönderilmemelidir .

*  Aşılarımız zamanında yapılmalıdır . Çünkü bizi salgın hastalıklara karşı koruyacak  olan en önemli etmen aşılarımızın zamanında vurulmuş olmasıdır. Bebeklerin aşıları günü geldiği zaman mutlaka yaptırılmalı ve kesinlikle aşılar ihmal edilmemelidir .
* Stresten uzak durmalıyız . Çocuklarımızın  stresli olmamaları için onlara yardım etmeliyiz ve onların mutlu olmasını sağlamalıyız .
* Bol bol temiz su tüketmeliyiz .
* İshal ve ateş yükselmesi gibi durumlarda hemen en yakın sağlık kurumuna gitmeliyiz.
* Her  zaman ve her  yerde temiz olmalıyız . Bataklıklarda, pislik yerlede çocuklarımızın  bulunmamasını sağlamalıyız.
* Temiz olmalıyız ve çocuklarımıza da temiz olmayı öğretmeliyiz. Yemekten önce mutlaka eller yıkanmalı, tuvalette  tuvalet kağıdı kullanılmalı, eller bol köpükle sabunlanmalıdır. Çocuklarımıza bu bilinç mutlaka verilmelidir. Yediğimiz, içtiğimiz gıdaların da temiz olmasına dikkat etmeliyiz.
* Kıyafetlerimiz hava durumuna göre seçmeliyiz. Çok sıcaklarda aşırı kalın giysiler giymemeli, çok soğuklarda da aşırı ince kıyafetler giyilmemelidir.
* Her gün yarım saat de olsa mutlaka güneşe çıkmaya çalışmalıyız. Güneş bize D vitamini sağladığı için  bunu gözden kaçırmamalıyız. Bebekleri de mutlaka güneşe çıkarmalıyız ve onlarında bolca güneş almasını sağlamalıyız. Hava soğuk olduğu zamanlarda bile eğer dışarıya az da olsa çıkmalıyız ve çocuklarımızı da çıkarmalıyız.
0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top