Ülkemizde Pek Çok Tarihi Eser Ve Doğal Güzellikler Vardır . Bunların Korunması Neden Önemlidir ? Açıklayınız .


Ülkemizde Pek Çok Tarihi Eser Ve Doğal Güzellikler Vardır . Bunların Korunması Neden Önemlidir ? Açıklayınız .

Ülkemizde birçok tarihi eser ve doğal güzellikler vardır.  Bu tarihi eserlerin ve doğal güzellikler bir ülke için çok önemlidir . Tarihi güzelliklere zarar verilmemelidir . Onlar bize atalarımızın mirası olarak kalmıştır . Bizler de ileride gençlere bu tarihi eserleri miras olarak bırakmalıyız ve onların  da  tarihi değerlerine sahip çıkmasını sağlamaya çalışmalıyız . Tarihi eserler bir ülkenin gücüdür ,  geçmişidir , kültürüdür , değeridir .

Eğer bizler bu tarihi eserlere zarar verirsek , onları koruyamazsak gelecek nesil geçmişi hakkında hiç bir şey bilmez . Yozlaşmış bir kültür ortaya çıkabilir .

Bu tarihi eserlerin korunması için için çeşitli önlemler  alınmalıdır , bunlar konusunda kanunlar çıkarılmalıdır . Tarihi eserlere zarar veren , tarihi eserleri ülkemizden kaçırmaya çalışanlara karşı devlet gerekli olan yaptırımları uygulamalıdır . Seçuklulardan , Anadolu Beyliklerinden , Osmanlı'dan, Atatürk döneminden vb.  günümüze kadar ulaşmış birçok tarihi eser vardır . Bunların  korunması ve onarımlarının yapılması gerekir . Doğal güzelliklerimize de sahip çıkmalıyız . Örneğin doğal güzelliklerimizden olan yaylalarımızı kirletmemeliyiz , oralara çöplerimizi bırakmamalıyız , şelalelerimizin içine atıklar bırakmamalıyız , sularımız kirletmemeliyiz . Doğal güzelliklerimizin gelecek nesillere ulaşabilmesi için , onların da bu güzellikleri yaşayabilmesi ve bu güzelliklere sahip çıkabilmesi için doğal güzelliklerimiz de korunmalıdır . Bizi biz yapan, bizim geçmişimiz hakkında, başka ülkelerin geçmişimiz hakkında bize bilgi veren tarihi eserlerimizi korumalıyız ve değerlerimize sahip çıkmalıyız. Doğal güzelliklerimiz de kirletmemeliyiz .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)