Türkiye'nin Limanları Hakkında Bilgi - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Türkiye'nin Limanları Hakkında Bilgi

    0


Türkiye'nin Limanları Hakkında Bilgi

* İstanbul Limanı : İthalat ve ihracatın  en çok yapıldığı , en gelişmiş liman İstanbul  Limanıdır . Kapasitesinin çoğu ithalata yönelik bir limanımızdır . Bu limanın gelişmesinin sebebi ise nüfusun fazla olması , nüfusa bağlı tüketimin fazla olması ve  hinterland ağının içerisinde  sanayi kuruluşlarının yoğunluğudur .
* İzmir Limanı : İstanbul limanından sonra en gelişmiş liman İzmir Limanıdır . İzmir Limanının kapasitesinin çoğu ise  ihracata yöneliktir . Bunun için bu liman ihracat limanı olarak da bilinir .
* İskenderun Limanı :  Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine demir yolu ve kara yolu ile bağlı olan İskendrun Limanı  ihracatta önemli bir paya sahip olan limandır .

* Trabzon Limanı :  İç kesimlere  ulaşımın güç olması ve  demir yolu bağlantısının  olmamasına rağmen  az da olsa gelişmiş bir limandır. Bu gelişimin nedeni ise  İran transit yolunun  Zigana ve Kop geçitleri sayesinde  limana ulaşmasıdır .

* Samsun Limanı : İç kesimlere kara ve demir yolu ile  ulaşım kolaylığından  dolayı Karadeniz Bölgesi'nin en gelişmiş limanı Samsun Limanıdır .
* Mersin Limanı :  Ülkemizin en gelişmiş  ticaret  limanlarından birisi de Mersin Limanıdır . Bu limanın demir yolu bağlantısı vardır , hinterlandı da geniştir .
* Antalya Limanı :  İç kesime ulaşım güçtür ve demir yolu bağlantısı yoktur , hinterlandı dardır . Daha çok turizm amaçlı olarak kullanılan limanımızdır .
* Zonguldak Limanı :  Madencilikten dolayı gelişmiş limandır . Zonguldak Limanın demiryolu bağlantısı bulunur .
* Sinop Limanı :  Sinop Limanı doğal bir limandır . Doğal liman olmasına rağmen  iç keismlere ulaşım zor olduğu için  fazla gelişme gösterememiş bir limanımızdır .
Not: Önemli yat limanlarımız ise şunlardır :
* Kuşadası
* Marmaris
* Bodrum
* Göcek
* Çeşme
* Alanya
* Kaş
* Fethiye gibi  ilmanlarımız da önemli yat limanlarımız arasında yer alır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.