Türkiye'de İthalatın İhracattan Fazla Olmasının Nedenleri Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Türkiye'de İthalatın İhracattan Fazla Olmasının Nedenleri Nelerdir ?

    0


Türkiye'de İthalatın İhracattan Fazla Olmasının Nedenleri Nelerdir ?  

Ülkemiz  hem ithalat yapar hem de ihracat yapar fakat ithalatı daha fazla yapar . Kimi ülkelerden ithalat yoluyla  ihtiyaç duyduğumuz ürünleri alırız . Ülkemizde ithalatın ihracattan fazla olma nedenleri ise şunlardır :
* Ülkemizde petrol , doğal gaz  gibi yakıtlar fazla bulunmamaktadır . Ülkemizin da bunlara çok ihtiyacı vardır . Türkiye enerji gereksiniminin büyük çoğunluğunu petrol ve doğal gazdan karşılar . Örneğin ; Rusya'dan doğal gaz ithal edilir edilir , Suudi Arabistan , Ürdün gibi ülkelerden petrol  ithal edilir .

Bu  ürünler ülkemizin toplam dış ticaret açığının hemen hemen yüzde elli sekizini oluşturmaktadır .  Çünkü bunlar pahalı olan şeylerdir . Bundan dolayı da ülkemiz dış ülkelerden petrol , doğal gaz ithal eder ve bunları kullanır .  

Her ne kadar petrol ve doğal gaz olan ülkelere konum olarak yakın bir ülke olsak da kendi ülkemizde yeteri kadar petrol ve doğal gaz bulunmamaktadır .
* Ülkemiz ayrıca ham madde ve mamul ithalatı da yapmaktadır . Gerekli olan ham maddeyi alır ve işler . Kendisinde olmayan ham maddeyi de başka ülkelerden ihraç ettiği için bu da ülkemizde dış ticaret açığının olmasına neden olur .
* Ülkemiz, taze sebze ve meyve ,  tekstil ürünleri , bor , linyit gibi madenleri de başka ülkelere de satmaktadır . Bunlar ile az da olsa dış ticaret açığını kapatmaya çalışmaktadır .
* Ülkemizin ithal ettikleri kimi ürünler kısaca şunlardır : Petrol ve petrol ürünler , doğal gaz , çeşitli madenler , muz  , kakao , savunma sanayisine ait ürünler , otomotiv , beyaz eşya , sanayi ürünleri , deterjan , organik kimyasallar , baharatlar gibi ürünlerdir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.