Kendi Fikirlerimizi İfade Edemeseydik Neler Olabilirdi ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kendi Fikirlerimizi İfade Edemeseydik Neler Olabilirdi ?

    0


Kendi Fikirlerimizi İfade Edemeseydik Neler Olabilirdi ?

Kendi  düşüncelerimizi ifade edebilmek bizim en doğal hakkımızdır .  Düşünebilmek , düşündüklerimizi  dile getirebilmek bizim gereksinimimizdir . Düşünceyi ifade edebilme  özgürlüğü bizim temel hak ve görevlerimiz arasında yer almıştır . Her insan özgür bir şekilde düşündüklerini ifade edebilmelidir .  Kendi fikirlerimizi ifade edemeseydik , bu hayat bizim için çok sıkıcı olurdu .  Demokrasi olmazdı . İnsanlar istediği kişiyi başa getiremeyebilirdi ve korkabilirdi . Güçlü olan kimse istediğini yapardı . Bu da korkak bir toplum oluşmasına neden olurdu .

Demokrasinin olduğu yerde, cumhuriyetin olduğu yerde insan haklarına her zaman önem verilir. İnsanların haklarından en önemlilerinden biri de kendilerini ifade edebilme özgürlüğüne sahip olmasıdır . 

İfade özgürlüğünün olmadığı yerde huzur ve güvenlik de olmaz , mutluluk da olmaz , adalet de olmaz .  İnsanlar haklarını ancak kendilerini ifade ederek arayabilirler .  Eğer siz insanları düşünce özgürlüğünden alıkoyarsanız insana karşı , insanlığa karşı , insan haklarına karşı en büyük hatayı  yapmış olursunuz .  Başkalarına  zarar vermeden kendimizi rahatça ifade edebilmeliyiz . Bizim ülkemizde düşünce özgürlüğünün , demokrasinin , cumhuriyetin olduğu bir ülke olduğu için insanlar kendilerini ifade etmektedir . 

Kendimizi ifade etmekten yoksun olan bir ülkede  yaşadığımız zaman kendimizi baskı altında hissederiz . Psikolojimiz bozulur ve mutlu bir birey , mutlu bir toplum olamayız . Toplumun gerilemesine neden olurdu .  Düşüncelerimizi istediğimiz şekilde dile getiremezdik . Korku toplumu oluşurdu . Bunun için her insan kendini özgür bir şekilde ifade  edebilme hakkına sahip olabilmelidir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.