Katılım Hakkı Ve Düşünce Özgürlüğünü Büyüdüğünüzde Nasıl Kullanacaksınız ? Örnek Veriniz . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Katılım Hakkı Ve Düşünce Özgürlüğünü Büyüdüğünüzde Nasıl Kullanacaksınız ? Örnek Veriniz .

    0


Katılım Hakkı Ve Düşünce Özgürlüğünü  Büyüdüğünüzde Nasıl Kullanacaksınız ? Örnek Veriniz .

İnsan haklarına her zaman önem verilmelidir . Demokrasinin olduğu yerde , cumhuriyetin olduğu yerde insan hakları her zaman ön planda olur . Hakkımızı aramak için , düşüncelerimiz özgürce dile getirmek için katılım hakkımızı kullanmalıyız . İleride büyüdüğümüz zaman seçme ve seçilme hakkımız kullanmalıyız .

İstediğimiz , faaliyetlerini sevdiğimiz bir partiye oy vererek katılım hakkımızı kullanmış oluruz . Düşünce özgürlüğümüzü ise şu şekilde kullanırız :

 İstediğimiz bir sendikaya ya da derneğe üye olabiliriz . Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleyebiliriz ve düşüncelerimizi özgürce ifade edebiliriz . Parti kurabiliriz , partilere girebiliriz , partilerden ayrılabiliriz . Kamu hizmetlerine girebiliriz .  Dilekçe , Bilgi Edinme  ve  Kamu Baş Denetçisine Başvurma Hakkımızı kullanabiliriz . Sevemediğimiz bir partiye oy vermeyiz , sevdiğimiz partiye oy veririz . Oy verdiğimiz ve yanıldığımızı düşündüğümüz  partilere bir daha ki seçimde tekrar oy vermeyiz .  Vatan için çalışan ve emek eden partiye oy veririz .  18 yaşına girdiğimizde istediğimiz partiye oy veririz . Biz de büyüdüğümüz zaman milletvekili , bakan , başbakan  vb. olmak için katılım hakkımızı kullanmaya çalışırız .  Mesela  milletvekili olduğumuz zaman halkımızın isteklerini , şikayetlerini , mecliste dile getiririz .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.