Atın Türk Kültüründeki Yeri Ve Önemi Nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atın Türk Kültüründeki Yeri Ve Önemi Nedir ?

    3


Atın Türk Kültüründeki Yeri Ve Önemi Nedir ?  

Göçebe hayat  Türklerin askeri karakterini  geliştirmiştir . Türk toplumu kadın ve erkeği ile her  zaman savaşa hazır olmuştur . Çünkü Türklerde ordu millet anlayışı vardır .  Aslında '' Her Türk asker doğar'' sözü de  İslamiyet Öncesi  Türk devlet yaşantısı ile ilgilidir . Türkler askeri yeteneklerinin gelişmesini , bir kuş  gibi uçup gitmelerini ise ata borçludur . Çünkü At  Türk kültüründe her zaman önemli yere sahip olan bir hayvandır . 

At ulaşımı kolaylaştırmış , savaşların kazanılmasında da etkili olmuştur . Türklerin atı kullanmaları onların savaşçı özelliklerini geliştirmiştir . 

Üzengiyi ilk kullanan toplum ise İskitler ( Sakalar) olmuştur . Türklerin üzengiyi kullanmaları Türklerin at üzerinde  daha destekli durmalarını sağlamıştır .  Bunun için Türk kültüründe atın önemi büyüktür . Türkler ,  küçük çocuklarına ata binmeyi öğretmişler ve böylece çocuklar  da at eğitimi almış ve savaşçılık yeteneklerine sahip olmuşlardır . Ayrıca atın sütünden faydalanmış ve bu sütü içmişlerdir . Atın derisini kullanmışlardır .  Atın sütüne kımız denilmektedir . Türkler  yarı göçebe bir hayat sürdükleri için devamlı atı kullanmışlardır . Bir yere yerleşirken , oradan ayrılırken hep ata gereksinim duymuşlardır .    Ayrıca Türkler ceket,  pantolon , üzengi kullanımı , binicilik eğitimi ,  onluk sistem , Turan taktiği gibi konularda Çin, Moğol ve  Avrupalılara örnek olmuştur .

3 yorum:
Write yorum
  1. Çok ama çok teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Normalde bu siteyi çok sever ve beğenirim ancak bu yazı olmamış gerçekten çok kısa . Yine de teşekkür ederim . 😊

    YanıtlaSil
  3. cok güzel tşk ederim

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.