Yetkili Biri Olsaydınız Çevrenin Korunması İçin Neler Yapardınız ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Yetkili Biri Olsaydınız Çevrenin Korunması İçin Neler Yapardınız ?

    0


Yetkili Biri Olsaydınız Çevrenin Korunması İçin Neler Yapardınız ?

Çevre temizliği aslında küçük yaşlarda verilmesi gereken bir eğitimdir . Bilinçli bir insan yetiştirmek ve topluma böyle bireyleri kazandırmak çevre bilinci açısından çok önemli bir yere sahiptir . Çevrenin korunması için  her birey üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir . Çevre temizliğine çok önem veren bir toplum olursak ülkemiz daha da güzelleşir  ve her yer pırıl pırıl olur . Yetkili bir çalışan olsaydım çevrenin korunması için şunları yapardım :

* Çevre bilincinin ilk olarak ailede başlaması gerektiğine inandığım için öncelikle anne ve babalara çevre temizliği konusunda uzmanlar tarafından çeşitli seminerler, konferanslar verilmesini sağlardım. Belli günlerde aileler ile bir araya gelip çevre temizliği konusundaki görüşlerimi tartışmak isterdim.

* Herkesin evinin önünü temiz tutması için  her evin önüne özel çöp kutuları koydururdum . Yağ atıkları için her eve belli miktarda küçük pet şişeler verilir ve bu şişelerin üzerine de sadece atık yağlar içindir yazdırırdım .
* Dışarıda çöp atan bir kimse için  gerekli uyarıların yapılmasını sağlardım. Kişilerin çevreyi koruması için için bilinçli insan yetiştirilmesini sağlardım .
*  Çöplerini poşetlerin içine atmayan ailelere belediye tarafından poşet verilmesini sağlardım .
*Doğamızın, çevremizin kirletilince aslında kendimizi zehirlediğimizi çeşitli afişler hazırlatarak, reklamlar yaparak, kısa filmler çekerek halka açık bir şekilde gösterilmesini sağlardım .
* Çevremize baktığımızda her yer betonerme binalar ile doludur. Yeşil alanlar yok denecek kadar azalmaya başlamıştır. Bu durumun daha da çoğalmaması için daha çok ağaçlandırma çalışmaları yapardım.  Her yerin yemyeşil olması için  gerekli olan fedakarlıkları ve çalışmaları yapardım.
* Daha çok bina, daha çok market, alışveriş merkezi yerine daha çok ağaç, fidan, çiçek vb. dikilmesini sağlardım.
* Çevrenin korunması ile ilgili elimde olan yetkim ile gerekli yaptırımları uygulamaya çalışırdım. Çevreyi kirletenler hakkında cezai işlem başlatacağımı söylerdim.
 *Ormanlara çöp atılmaması için ormanlara çöp kutuları yerleştirilmesini sağlardım.
* Çevremizin daha temiz olması için yetki olarak benden daha üstün olan devlet büyükleri ile temasa geçer ve çevrenin korunması için her türlü işbirliğine hazır olduğumu onlara iletirdim.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.