Yazılı Olan Kurallara Ve Yazılı Olmayan Kurallara Uyulmaması Durumunda Uygulanan Yaptırımları Karşılaştırınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Yazılı Olan Kurallara Ve Yazılı Olmayan Kurallara Uyulmaması Durumunda Uygulanan Yaptırımları Karşılaştırınız .

    0


Yazılı Olan Kurallara Ve Yazılı Olmayan Kurallara Uyulmaması Durumunda Uygulanan Yaptırımları Karşılaştırınız .

Soru : Yazılı olan kurallara ve yazılı olmayan kurallara uyulmaması durumunda uygulanan yaptırımları karşılaştırınız .
Cevap : Toplumsal yaşamın sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için gerekli olan birtakım kurallar vardır . Bu kuralların bir kısmı yazılıdır bir kısmı ise yazılı değildir . Yazılı kurallar devlet tarafından belirlenmiş ve kanun adını almıştır . Bu kurallara uymayanlar devlet tarafından cezalandırılır .

Yazılı olmayan kurallar ise halkın gelenek göreneklerinden doğmuştur . Bu kuralların yasal olarak bir yaptırımı yoktur . Büyüklerimizin karşısında ayak ayak üstüne atmamak , misafire hürmet etmek gibi kurallar yazılı olmayan kurallardandır .

- Yazılı hukuk kuralları kanunlarla güvence altına alınmışken yazılı olmayan hukuk kurallarında devletin böyle bir güvencesi yoktur . Yazılı hukuk kurallarına uymayanlar mahkemelerce cezalandırılırken yazılı hukuk kurallarına uymayanlar toplum tarafından dışlanır .
- Yazılı olmayan hukuk kuralları bireylere yetki vermez , yükümlülük yükler ancak yazılı hukuk kuralları bireye hem yetki hem de yükümlülük verebilir .
- Yazılı olmayan kuralların yaptırımı kişinin vicdanıdır ama yazılı hukuk kurallarının yaptırımı devletin gücüdür .
- Yazılı olmayan kurallar kişinin vicdanını da kapsadığı için daha geniş kapsamlıdır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.