Yaşadığınız Şehirde Doğal Güzellikleriyle Bilinen Yer Var Mıdır ? Buraların Özellikleri Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Yaşadığınız Şehirde Doğal Güzellikleriyle Bilinen Yer Var Mıdır ? Buraların Özellikleri Nelerdir ?

    0


Yaşadığınız Şehirde Doğal Güzellikleriyle Bilinen Yer Var Mıdır ? Buraların Özellikleri Nelerdir ?

Yaşadığım şehir Kayseri'dir . Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde yaşamaktayım .  İlçeme yakın olan Derebağ Şelalesi ve Kapuzbaşı Şelalesi vardır . Bu şelaleler , doğal güzellikleri ile muhteşem bir görüntü sunmaktadırlar . Derebağ şelalesine  küçük ama bir o kadar da şirin bir yerdir . Her yıl buraya farklı yerlerden turistler gelir . Genelde yerel halk da burada piknik yapmaya gelir . Kapuzbaşı Şelalelesi ise Derebağ Şelelalesinden büyüktür ve  harika bir güzelliğe sahiptir . 

Dağların başından sular gelmekte , ürkütücü ve aynı zamanda da farklı duygular hissettiren muazzam bir şelaledir .

Şelaleden akan sular tertemizdir . Her yıl binlerce turist Kapuzbaşı Şelalelesinde konaklamak için uzak yerlerden gelmekte ve buralarda yapılmış olan yerlerde bir iki hafta tatil yapmaktadırlar . Bu şelale dünyanın en yüksek   şelalelerinden biridir . Kayalık bir dağın içinden yedi tane şelale ortaya çıkar . Bu şelale Aladağlar Milli Parkı bünyesinde yer almaktadır . Doğal bir güzelliğe sahip olan , buz gibi suları olan bu muhteşem şelalelemiz görenler büyülemektedir . Kapuzbaşı Şelalelerinin en önemli  özelliği ise şudur : Sular kaynağından çıktığı şekilde aşağıya doğru dökülmektedir . Yaz aylarında akan temiz kaynak sularıdır . Adana iline de yakın olduğu için buraların iklimi de biraz ılıman olur . Suların etkisinden dolayı serin bir  ve keyifli bir ortam olur . Burada incir , cennet hurması gibi meyveler de az da olsa yetiştirilmektedir . Yüksek , dağlık bir yerdir . Burası mutlaka görülmesi gereken en güzel ve en özel şelalalerden biridir . Şelalenin etrafındaki dağlar , kayalıklar insanın içini birazcık korkutsa da mutlaka gezmeye değer yerler arasındadır . Yolunuz düşerse mutlaka gelin ve buranın tadını çıkarın .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.