Son Yıllarda Kümes Hayvancılığının Gelişmesinin Nedenleri Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Son Yıllarda Kümes Hayvancılığının Gelişmesinin Nedenleri Nelerdir ?

    1


Son Yıllarda Kümes Hayvancılığının Gelişmesinin Nedenleri Nelerdir ?

 Kümes hayvancılığı tıpkı besi hayvancılığı ve ahır hayvancılığı gibi kapalı ortamlarda  modern yöntemler ile yapılan hayvancılık türüdür . Son yıllarda kümes hayvancılığının gelişmesinin nedenleri ise ;  şehir nüfusunun artması ve beyaz etin insan sağlığı çin daha önemli olmasıdır . Beyaz et insan sağlığı için önemli bir yere sahip olduğu için  kümes hayvancılığına talep artmıştır.  Beyaz etin tüketimi artmış ve bundan dolayı da kümes hayvancılığında  büyük gelişmeler sağlanmıştır .

Kümes hayvancılığı genelde nüfusun kalabalık olduğu  kentlere yakın yerlerde yapılmaktadır . Ülkemizde kümes hayvancılığı en çok Marmara Bölgesi'nde yaygın olarak yapılır .

Ege Bölgesi , İç Anadolu Bölgesi  gibi bölgelerimizde de kümes hayvanclığı yaygın olarak yapılır . Kümes hayvancılığının üretimi , doğal koşullardan çok fazla  etkilenmez . Çünkü modern yöntemler ile yapılmaktadır . Ülkemizde Bolu ili kümes hayvancılığında ilerlemiş bir ildir . Kümes hayvancılığını kısaca özetleyecek olursak şunları belirtebiliriz :
* Modern yöntemler kullanılarak  kapalı ortamlarda yapılır .
* Suni yem kullanılır .
* Ülkemizde kanatlı hayvan sektörünün can damarı küçükbaş hayvancılıktır .
* İklim koşullarından etkilenmez .
* Büyük şehir çevrelerinde yapılır .
* Kümes hayvancılığı 1980'li yıllardan sonra gelişen hayvancılık türüdür . Nedeni ise kentleşme ve beyaz etin insan sağlığı için daha önemli olması ve daha iyi olması .

1 yorum:
Write yorum
  1. Yazık ya,kimse yorum yazmamış.Neyse gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş,Allah bu yazıda emeği geçen herkesten razı olsun.Böyle devam...:D

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.