Sizce Ülkeler Neden Birbirleriyle Ticaret Yaparlar Söyleyiniz ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Sizce Ülkeler Neden Birbirleriyle Ticaret Yaparlar Söyleyiniz ?

    0


Sizce Ülkeler Neden Birbirleriyle Ticaret Yaparlar Söyleyiniz ?

Ülkeler gerekli olan ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ve ekonomik olarak gelir elde etmek amacıyla  birbirleri ile ticaret yapmaya mecburdurlar . Dünya üzerindeki her ülke zengin bir coğrafya üzerinde kurulmamıştır . Kimi ülkelerde iklim koşulları uygundur , yer şekilleri uygundur , toprak verimlidir vb . kimi ülkelerde ise yeryüzü şekilleri uygun değildir , iklim koşulları uygun değildir , hammadde yoktur vb.

Zengin bir coğrafya üzerinde kurulmayan kimi ülkeler bilim ve teknolojide ilerlemiş ,  sanayide ilerlemiş ve dünyanın en zengin ülkesi haline gelmişlerdir .

İşte bu gelişmiş , zengin ülkelerde iklim koşulları uygun olmadığı zaman , kimi ihtiyaçlarını diğer ülkeler ile ticaret yaparak karşılayabilirler . Bu ülkelerde de bilim ve teknoloji çok gelişmiştir . Hammaddeyi başka ülkeden alır ve onu işleyerek satarak ticaret yapmaya devam eder. Kimi ülkeler tarım ve hayvancılıkta daha ileridir , kimi ülkeler ise hammadde bakımından zengindir fakat hammaddeyi işlemesi için gerekli olan teknoloji yoktur . Bu durumda yapılacak şey karşılıklı ticaret yapmak ve ülkelerin karşılıklı çıkarları önemlidir . Her ülke çıkarlarını , ihtiyaçlarını karşılamak için bir başka ülke ile ticaret yapmaya mecburdur . Ülkeler ürettikleri ürün fazlasını ihraç ederek , ekonomik anlamda gelişme sağlar . Kimi ülkelerde kendi ülkelerinde olmayan ürünler ithal eder ve ihtiyaçlarını bu şekilde karşılar . Zengin yeraltı kaynaklarına sahip olan ülkeler ise bu yeraltı kaynaklarının işkenmesi için  başka ülkeler ile işbirliği ve ticaret yaparlar .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.