Sizce Hava, Su, Toprak Gibi Kaynakların Bilinçsizce Kullanılmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir? Söyleyiniz . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Sizce Hava, Su, Toprak Gibi Kaynakların Bilinçsizce Kullanılmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir? Söyleyiniz .

    0


Sizce Hava, Su, Toprak Gibi Kaynakların  Bilinçsizce Kullanılmasını  Önlemek İçin  Neler Yapılabilir? Söyleyiniz .

Çevremizi  temiz tutarsak, güzel bir ortamda , sağlıklı bir şekilde yaşarız . Çevremize ne yaparsak , çevre de bize öyle karşılık verir . Doğanın dengesini bozmamak için hepimiz bilinçli vatandaş olmak zorundayız . Havayı kirletmemek için üzerimize düşen görevleri yapmalıyız . Havayı kirleten yakıtları kullanmak yerine  , havayı kirletmeyen yakıtları kullanmaya çalışmalıyız . Örneğin doğalgaz gibi . İhtiyacımız olmadığı zaman , gideceğimiz bir yer araba ile değil yürüyerek gitmeyi tercih etmeliyiz.

Düğünlerde havai fişek kullanarak havayı kirletmemeliyiz . Sanayi alanlarında bacalara filte takılmalıdır .

Yenilenebilir enerji kaynakları kullanmalıyız . Yeşil alanlar çoğaltılmalıdır . Toplu taşıma araçlarına binmeliyiz . Sularımızın kirletilmemesi için , sularımıza  atıklar bırakmamalıyız . Sularımıza sanayiden çıkan zehirli kimyasallar karışmamalıdır . Sularımızı tutumlu harcamalıyız . Muslukları fazla açmamalıyız . Bilinçli tüketici olmaya özen göstermeliyiz . Araba yıkarken hortum kullanmalıyız . Boş yere akan muslukları hemen yaptırmalıyız . Suyu açık unutmamalıyız . Musluğu bir anda hızla açmamalıyız . Nehirlerimizi , göllerimizi , denizlerimizi  kirletmemeliyiz, buralara çöplerimizi atmamalıyız . Sulara kimyasal ilaçlar atmamalıyız . Kullanacağımız kadar su tüketmeliyiz . Duş alırken saatlerce su israfı yapılmamalıdır .

Toprağımızı doğal hali ile korumaya dikkat etmeliyiz . Toprağa çok fazla kimyasal ilaç katmamalıyız .  Bitki örtüsünü korumalıyız . Çıplak  kalan alanlar ağaçlandıılrmalıdır .Topraklarımız eğime dik sürmeliyiz . Toprağa mümkün olduğu kadar doğal gübre katmalıyız .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.