Nuri Demirağ Hangi Alanlarda Çalışmalar Yapmıştır? Yaptığı çalışmalar ile ülke ekonomisne ne tür katkılar sağlamıştır? Hangi kişilik özelliklerine sahiptir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Nuri Demirağ Hangi Alanlarda Çalışmalar Yapmıştır? Yaptığı çalışmalar ile ülke ekonomisne ne tür katkılar sağlamıştır? Hangi kişilik özelliklerine sahiptir ?

    0


Nuri Demirağ Hangi Alanlarda Çalışmalar Yapmıştır? Yaptığı çalışmalar ile ülke ekonomisine ne tür katkılar sağlamıştır?  Hangi kişilik özelliklerine sahiptir ?

* Nuri Demriağ Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İnşaatının ilk mütaahhitlerindendir .
*İlk sigara kağıdı üretimini yapmıştır . Ürettiği sigara kağıdına  Türk Zaferi adını vermiştir .
*  Nuri Demirağ ulaşım alanında çalışmalar yapmış , girişimci bir insandır .
* İlk  Uçak fabrikasını kurmuştur .
* Demiryolu yapmıştır .
*İlk yerli  Paraşüt üretimini yapmıştır .

*Büyük inşaat projeleri gerçekletirmiştir . Haliç kenarında İstanbul Hal Binası'nı inşa etmiştir , Sivas Çimento tesislerini inşa etmiştir , Bursa Çimento tesislerini inşa etmiştir , Eceabat Havalimanı'nı inşa etmiştir .

* 1941 yılında tamamı  Türk yapımı uçak İstanbul'dan Divriği'ye uçmuştur. Bu uçakta pilotluk yapan kişi ise Nuri Demirağ'ın pilot olan oğlu  Galip Demirağ'dır.
* İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması düşüncesini ortaya koyan kişidir .
* İlk tek motorlu uçak üreten kişi de Nuri Demirağ'dır .
*Ülkemizde ulaşımın daha kolay yoldan  gerçekleşmesi için ulaşım alanına çeşitli yatırımlarda bulunmuştur .
* Havacılık sanayisinde başarılı projeler gerçekleştirmiştir .
* Nuri Demirağ ülkemize birçok ilkleri getiren başarılı bir iş adamı, başarılı bir girişimdir . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk kendisine Demirağ soyadını vermiştir. Hayırsever bir iş adamıdır. Nuri Demirağ aynı zamanda  Türkiye Cumhuriyetinin ilk  muhalefet partisi olan Milli Kalkınma Partisininde  kurucusudur.
* Nuri Demirağ girişimci, risk alabilen, kendine güvenen, başka insanlara ekmek kapısı açan,  özgün , yaratıcı işler yapan başarılı bir iş adamıdır . Yaptığı işler ile ülke ekonomisne büyük katkılar sağlamıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.