Mustafa Kemal'in düşünceleri ve kurtuluş mücadelesi ışığında ,cumhuriyetin Türk milleti için önemini anlatan bir deneme yazısı yazınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Mustafa Kemal'in düşünceleri ve kurtuluş mücadelesi ışığında ,cumhuriyetin Türk milleti için önemini anlatan bir deneme yazısı yazınız .

    0


Mustafa Kemal'in düşünceleri ve kurtuluş mücadelesi ışığında cumhuriyetin Türk milleti için önemini anlatan bir deneme yazısı yazınız .

Türkiye Cumhuriyeti'nin gelmiş geçmiş en büyük lideri olan saygıdeğer Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk daha çocukken askerlik mesleğine ilgi duymuş , çeşitli kitaplar okuyarak kendini geliştirmiş , ömrü boyunca  vatanı ve milleti için çalışmış efsane bir kişiliktir . Mustafa Kemal yaşadığı yerlerin özelliklerinden etkilenmiş ve çok zengin kültür ve bilgi birikimine sahip olmuştur . Mustafa Kemal milleti için tam bağımsızlığın önemini kavramış , cumhuriyetin önemini kavramış ve bunun için de hiç durmadan çalışmıştır .

Kurtuluş Mücadelesi yıllarında onu etkisiz hale getirmek isteyen İstanbul Hükumetine ve İtilaf güçlerine gerekli olan haklı tepkisini göstermiş ve arkasına milletini almıştır . Ülkemizin tam bağımsızlığına kavuşması için çeşitli cephelerde görev almış , çeşitli savaşlar yapmış ve Türk Milleti ile birlikte adını tarihe yazdırmıştır .

O her zaman ileri görüşlü , idealist , gerçekçi , kararlı , azimli bir kişi olmuştur . Çok yönlü olan Mustafa Kemal hem öğretmen  hem asker   hem  çiftçi vb.  olmuştur . Hiçbir zaman boş durmamış , düşüncelerini yaşama geçirmek için ömrünü harcamıştır . Kurtuluş Savaşı başarıya ulaşıncaya kadar azmini ve kararlılığını sürdürmüştür . Ülkemiz düşman işgalinden kurtulduktan sonra 29 Ekim 1923 yılında artık Cumhuriyeti  ilan etmenin zamanı geldiğini söylemiş ve Cumhuriyet , milletimizin isteği ile ilan edilmiştir . Cumhuriyet'in ilan edilmesi ile yönetim şeklimiz değişmiş , halkın görüşleri ön plana çıkmış, halkın kendi kendisini yönetmesi sağlanmıştır . Egemen güç artık padişah değil millet olmuştur . Milletin egemen güç olması doğru bir adım atılmıştır . Halk istediği yöneticileri istediği zaman başa getirme , istediği zaman ise  iktidardan indirme gücüne sahip olmuştur .  İnsana ve insan haklarına verilen önem artmış, cumhuriyet sayesinde kadına verilen önem artmış ve kadınlarımız da sosyal hayatta yer almaya başlamışlardır . İşte tüm bunları Yüce Türk Milleti'ne , Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atamıza ve onun silah arkadaşlarına borçluyuz. Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi, Yaşasın özgürlük!

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.