Milli Birliği Güçlendiren Unsurların Neler Olduğunu Söyleyiniz . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Milli Birliği Güçlendiren Unsurların Neler Olduğunu Söyleyiniz .

    0


Milli Birliği Güçlendiren Unsurların Neler  Olduğunu Söyleyiniz .

Devletin hedeflediği ideallere varmak için , millete dayanarak oluşturulan  güçlere milli güç denir . Milli güç halkın sahip olduğu maddi ve manevi değerlerin toplamıdır . Milli birliği güçlendiren milli güç unsurları  şunlardır :
*Sosyokültürel Güç : Yurttaşların dil, din, kültür, gelenek, tarih ve sanat  gibi değerlerinin  toplamına sosyokültürel güç denilir. Halkın ideal birlikteliği sosyokültürel gücün önemli bir  enerji kaynağıdır.
* Ekonomik Güç :  Devletin dünya siyaset sahnesinde  güçlü bir şekilde yer almasını sağlayan güçtür. Siyasal bağımsızlığın sağlanmasında ekonomik güç önemli bir yere sahiptir.

* Askeri Güç : Bir ülkede askeri güç zayıf olursa o ülkenin savunması da zayıf olur ve ülke güçsüzleşir.

Bağımsızlığın sağlanmasında askeri gücün  büyük önemi vardır. Askeri güç zayıflarsa siyasal ve ekonomik güç de zayıflar. Ülkemizde askeri gücün  daha iyi olması için ASELSAN ve HAVELSAN adında  kurumlar oluşturulmuştur. Türk ordusuna  gelişmiş cihazlar  kazandırmak için ASELSAN kurulmuştur. HAVELSAN ise istihbarat, yazılım,, bilgisayar, hava savunma, deniz savaşı vb  gibi sitemler üzerine  araştırmalar yapılması için kurulmuştur.
* Siyasi Güç : Milli egemenliğe, milli birlik ve beraberliğe dayanan güce siyasi güç denilir. Siyasi gücümüz zayıflarsa demokrasi zarar görebilir. Siyasi güç özgürlüklerin ve hakların güvencesidir.
Not: Bütünleyici Atatürk İlkeleri ise şunlardır:
* Ulusal Bağımsızlık
* Ulusal Egemenlik
* Çağdaşlaşma ve Batılılaşma
* Birlik ve Beraberlik
* Yurtta Barış, Dünyada Barış
*İnsan ve İnsanlık Sevgisi
* Akılcılık Ve Bilimsellik

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.