Marmara Bölgesinde Tarımın Ülke Ekonomisine Ne Gibi Katkıları Vardır ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Marmara Bölgesinde Tarımın Ülke Ekonomisine Ne Gibi Katkıları Vardır ?

    0

Marmara Bölgesinde Tarımın Ülke Ekonomisine  Ne Gibi Katkıları Vardır ?

Marmara Bölgesi'nde yetişen tarım ürünlerinin  ülke ekonomisne önemli katkıları olmaktadır. Marmara Bölgesi'nde yetişen önemli tarım ürünler şunlardır:
* Ayçiçeği
* Prinç ( Çeltik)
* Zeytin
* Mısır az miktarda olsa Marmara Bölgesi'nde yetişmektedir.
* Fındık

* İncir
* Üzüm vb.  

gibi tarım ürünlerinin ülke ekonomisine katkıları vardır.
Marmara Bölgesi,  engebeli bir yapıya sahip olmadığı için ortalama yükseltisi az olan bölgemizdir. 

Marmara Bölgesi yüz ölçümüne göre en fazla ekili- dikili araziye sahip olan bölgedir. Bu bölgemizde modern tarım yöntemleri kullanıldığı için, iklim koşulları ve yer şekilleri koşulları uygun olduğu için belli tarım ürünlerinin yetişmesi için de elverişli bir bölgedir. Modern tarım uygulandığı için de elde edilen verim yüksektir.Mesela ayçiçeği tarımı  bitkisel  yağ üretiminde önemli bir paya sahiptir. Sulama ile tarımı yapılan ayçiçeği Marmara Bölgesi'nin Ergene Havzası'nda yapılmaktadır. Ülke ekonomisine katkı sağlayan bir tarım ürünüdür. Zeytin ise  Güney Marmara'da yetiştirilir. Daha çok sofralık zeytin olarak kullanılır. Marmara Bölgesi'de fındık da az miktarda da olsa üretilir. Pirinç üretiminde ise  ilk sırayı yine Marmara Bölgesi'nde bulunan  Ergene, Meriç,  Gönen, Susurluk havzalarında üretilir. 

Buralarda yetiştirilen pirincin de ülke ekonomisine katkısı sağlanmaktadır.Konserve fabrikaları da Marmara Bölgesi'nde bulunur. Bitkisel yağ fabrikaları, mısır yağı fabrikaları, tütün sanayi fabrikaları gibi fabrikalar da Marmara Bölgesi'nde vardır. Bunların da ülke ekonomisine büyük katkısı vardır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.