Kullandığınız Bir Ürün Size Ulaşıncaya Kadar Hangi Aşamalardan Geçmiş Olur ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kullandığınız Bir Ürün Size Ulaşıncaya Kadar Hangi Aşamalardan Geçmiş Olur ?

    0


Kullandığınız Bir Ürün Size Ulaşıncaya Kadar Hangi Aşamalardan Geçmiş Olur ?  

Ekmek , biz insanların en önemli gıda kaynağıdır . Yediğimiz ekmekler bu hale gelmek için çeşitli aşamalardan geçer .  Ekmek buğdaydan yapılmaktadır . İlk olarak çiftçiler tarlalara buğdayı ekerler . Buğdayın  yetişmesi için ve olgunlaşması için gerekli olan iklim koşullarının da uygun olması gerekir . Buğday olgunlaşmaya başlayınca çiftçiler tarafından hasat edilmeye başlar . Buğday hasat edildikten sonra değirmenlere götürülür . 

Hasat edilen  buğdaylar değirmenlerde öğütülür . Değirmende öğütüldükten sonra ise  o buğdaylar artık una dönüşür . 

Daha sonra un  ise fırıncıların elinde şekil bulur . Belli bir miktar unun içine belli bir miktarda su konulur .  Su ile un yoğrulmaya başlanır . Daha sonra un hamur şeklini alır . O hamurdan çeşitli şekillerde ekmek yapılır , poğaça yapılır , kek yapılır , pasta yapılır . Yani bunların da temel malzemesi undur . Ev hanımları da satın aldıkları undan çeşitli börekler , baklavalar , pastalar yaparak yemek yemeyi  lezzetli bir yolculuğa dönüştürür . Bir başka örnek olarak ise  sütü verebiliriz . İnekten süt alınması için ineğin  dağlarda ya da çiftliklerde iyi bir şekilde beslenmesi gerekir . İnek yeşil yeşil otları , sarı sarı samanları yedikten sonra  süt vermeye başlar . Sağılan sütler kaplara konulur ve satılmak için  yolcuğa çıkar . Sütten  yoğurt yapılır , süt yüzü yapılır, kaymak yapılır, peynir yapılır vb. Kullandığımız her bir ürün belli aşamalardan geçer ve son şeklini alır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.