İnternette Ulaşılan Bilgiler Neden Kitap , Ansiklopedi Gibi Kaynaklardaki Bilgilerle Karşılaştırılmalıdır ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İnternette Ulaşılan Bilgiler Neden Kitap , Ansiklopedi Gibi Kaynaklardaki Bilgilerle Karşılaştırılmalıdır ?

    0


İnternette Ulaşılan Bilgiler Neden Kitap , Ansiklopedi Gibi Kaynaklardaki Bilgilerle Karşılaştırılmalıdır ?

Öğrenci olarak üzerimize düşen birtakım sorumluluklar vardır . Bu sorumluluklardan bir tanesi de ödevlerimizi  yapmak , derslerimize iyi çalışmaktır . Öğretmenler bizlere çeşitli ödevler vermekte ve bizler de bunları çeşitli kaynaklardan araştırmaktayız . İnternet , kitaplar , dergiler , ansiklopediler vb . kaynaklardan ödevimizle ilgili konuları araştırır ve amacımıza ulaşmaya çalışırız . İnternette  ulaştığımız her bilgi doğru olmayabilir .

Çünkü herkes her bilgiyi doğru ve objektif yazmayabilir . İnternette çeşitli  siteler vardır . Var olan bu eğitim sitelerine  bir konu hakkında bilgi yazan kişiler  bazen doğru bilgiler yerine kulaktan duyma bilgiler yazabilir .

Yani araştırılmadan , yalan yanlış bilgiler de orada olabilir . Bunun için sadece internetteki bilgilere güvenmemeliyiz . İnternette edindiğimiz yanlış bilgiler sonucunda da oradan yanlış bilgiler öğrenme ihtimalimiz olabilir . Bu da bizim  ödevimiz hakkında yanlış bilgiler edinmemize neden olur . Bunun için internetten araştırdığımız bilgilerin doğruluğunu teyit etmek için mutlaka o ödevle ilgili başka kaynaklardan da yararlanmalıyız . Kütüphaneye gitmeliyiz ve oradaki kitaplarda yazan bilgiler ile internette edindiğimiz bilgileri karşılaştırmalıyız . Eğer internette öğrendiklerimiz yanlışsa bunu hemen düzeltmeliyiz . Kütüphanelerdeki ansiklopedilerden araştırma yapmalı ve doğru bilgilere buradan ulaşmaya çalışmalıyız . İnternetten yararlanırken de özellikler "gov" ve "edu" uzantılı siteleri tercih etmeye çalışmalıyız . Çünkü bu siteler akademik sitelerdir ve teyit edilmiş bilgileri yayımlar .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.