İnsanlar Genellikle Hangi Coğrafi Özelliklerdeki Bölgelere Yerleşmek İsterler ? Neden ? Söyleyiniz . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İnsanlar Genellikle Hangi Coğrafi Özelliklerdeki Bölgelere Yerleşmek İsterler ? Neden ? Söyleyiniz .

    0


İnsanlar Genellikle Hangi Coğrafi Özelliklerdeki Bölgelere Yerleşmek İsterler ? Neden ? Söyleyiniz .

İnsanlar eski çağlardan beri iklim koşullarının uygun olduğu , yeryüzü şekillerinin uygun olduğu , verimli toprakların olduğu , yeraltı zenginliklerinin olduğu coğrafi bölgelerde yaşamayı tercih etmişlerdir . İnsanlar bu özelliklere sahip olan yerlerde yaşamak istemişlerdir . Stratejik öneme sahip olan, ticaret yolları üzerinde bulunan yerlerde de yaşamayı tercih etmişlerdir .

Engebeli olan bir coğrafyada yerleşim kurmak zordur . İklim koşullarının uygun olmadığı , su kaynaklarının olmadığı yerlerde insanlar yaşamaz .

İnsanların yaşamlarını sürüdürebilmeleri için  yukarıda saydığım özelliklerin  olması gerekir .  Mesela insanlar çölde yaşamak istemezler . Çölde su olmadığı için bu da insanlar için sıkıntı oluşturur . Yine bir başka örnek ise şudur : İnsanlar buzullarda da yaşayamaz . Çünkü orada gerekli iklim koşulları , sıcaklık yoktur . Nüfusun dağılışında bile en önemli etken her zaman iklim koşullarının uygun olması ,  toprağın verimli olması , bitki örtüsünün  dağılışı , su kaynaklarının olup olmaması etkili olmuştur .  Tarım ve hayvancılığın yapılabildiği , ulaşım sorunlarının olmadığı coğrafi bir bölgede yaşamak her zaman insanlar için daha avantajlı olur . Çünkü tüm bunların olduğu yerde nsanlar daha çok gelişir ve daha çok ilerler . İnsanlık adına daha iyi hizmetler yapılır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.