Herkes İstediği Her Mesleği Yapabilir Mi ? Neden ? Tartışınız. - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Herkes İstediği Her Mesleği Yapabilir Mi ? Neden ? Tartışınız.

    0


Herkes İstediği Her Mesleği Yapabilir Mi ? Neden ? Tartışınız.

Herkes farklı ilgi ve yeteneklere sahiptir.  Herkes  yeteneğine uygun olan mesleği yapabilir , yeteneğine uygun olmayanlar hakkında da bilgi sahibi olabilir . Fakat her insan her mesleği yapamaz . Ne kadar çalışılırsa çalışılsın insanlar belli bir zeka ile dünyaya gelmektedir . Çünkü zekanın %50'si genetiktir . Kişi  doktor olmak isteyebilir . Örneğin kişi beyin cerrahı olmak istesin . Bu alanda da okusun . Kişi ne kadar okursa okusun eğer ki el becerileri yoksa( açma, dikme, kesme vb. ), çalıştığı halde yine bu işi beceremiyorsa  o zaman o kişi beyin cerrahi olamaz .

Yani bazı şeylerin doğuştan olması gerekir . Doğuştan gelen yeteneklerimiz çalışarak ilerletirsek istediğimiz  alanda  daha uzman hale gelebiliriz .

Bir başka örnek ise mesela bazı bireyler , müzik alanında çok iyi bir eğitim alsa bile eğitim almayan bir başka sanatçının gölgesinde kalabilir .

Çünkü ses Allah vergisidir. Sesi güzel olmayan kişi boşa çabalar . Çünkü o kişi insanları etkileyemez ve iyi bir şarkıcı ya da türkücü olamaz . Doğuştan iyi bir sese sahip olan kişi ise kendini geliştirerek daha da iyi bir sanatçı olur ve insanları şarkıları ile olumlu etkiler . Yani her insan her istediği mesleği yapamaz. Bunun nedenlerini  kısaca şöyle açıklayalım :
* Her mesleğin ilgi ve yetenekleri farklıdır.
* Her insanın zekası ve zeka kapasitesi farklıdır.
* Mesleğin gerektirdiği yeterli donanıma sahip olunamaması
* Doğuştan getirilen yetenekler ve sonrada geliştirilen özelllikler gibi durumlardan dolayı her insan her mesleği yapamaz.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.