Hayvanlar Nasıl Korunur ? Hayvanlara Nasıl Davranmalıyız ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Hayvanlar Nasıl Korunur ? Hayvanlara Nasıl Davranmalıyız ?

    0


Hayvanlar Nasıl Korunur ? Hayvanlara Nasıl Davranmalıyız ?

Doğadaki tüm canlılar değerli ve özeldir . Bu canlılardan , hayvanları korumak için ise insan olarak üzerimize düşenleri yapmamız gerekir . Hayvanları korumak için onlara çeşitli barınaklar yapmalıyız , hayvanların yaşama hakkına saygı göstermeliyiz . Hayvana yapılan fiziksel saldırlara şiddetle karşı çıkmalıyız . Hayvanlara yapılan  eziyet karşsında susmamalıyız . Hayvanlara zarar veren , içinde hayvan sevgisi olmayan  kimseleri gerekli yerlere şikayet etmeliyiz . Hayvanları korumak için  çeşitli reklamlar yapılmalı , afişler hazırlanmalı , kısa filmler yapılmalıdır . Yardıma gereksinimi olan bir hayvanı korumalıyız ve ona her türlü yardımı yapmaya çalışmalıyız . Eğer imkanımız varsa evimize bir hayvan almalıyız . Aldığımız hayvanların bakımını yapmalıyız , onların yiyecek , içecek ihtiyaçlarını karşılamalıyız .

Hayvanların yuvasını bozmayalım. Yolda uyuyan bir hayvanı rahatsız etmeyelim . Avlanma mevsimi dışında kesinlikle hayvanlar avlanılmamalıdır .

Hayvanlara işkence ve eziyet eden acımasız insanlar toplum tarafından kınanmalı ve bu merhametten yoksun kişilere devlet gerekli en ağır yaptırımları uygulamalıdır . Yediğimiz yemeklerin , meyvelerin artıklarını çöpe atmak yerine onları çevremizdeki hayvanların kaplarına koymalıyız . Onların da bakıma ve yeme , içmeye muhtaç olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız . Hayvansever kişiler olmalıyız . Bilinçli insanlar olmalıyız . Hayvanları sevmeliyiz , onlara en ufak bir zarar dahi vermemeliyiz . Hayvanlar üzerinden deney yapılmamalıdır . Çünkü bu deneyler etik (ahlaki)  değildir . Hayvanlara  zehirli , günü geçmiş yiyecekler vermemeliyiz .  Kendimiz hayvanların yerine koymalıyız , yani empati kurma becerisine sahip olmalıyız . İnsan gibi olmalı , insani davranışlar içinde hareket etmeliyiz . Bakamayacağımız hayvanları eğer daha sonra sokağa atacaksak bu hayvanları toplayıp  eve getirmemeliyiz . Bakabiliyorsak eve hayvan almalı ve bu hayvanlara  gereken yardımı sağlamalıyız .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.