Girişimciliği Ülke Ekonomisi Açısından Nasıl Değerlendirebilirsiniz ? Açıklayınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Girişimciliği Ülke Ekonomisi Açısından Nasıl Değerlendirebilirsiniz ? Açıklayınız .

    0


Girişimciliği Ülke Ekonomisi Açısından  Nasıl Değerlendirebilirsiniz ? Açıklayınız .

Girişimcilik yeni  bir işe  atılmak , yeni bir iş yapmak için yapılan eylemdir . Girişimci insanlar  kendine güvenir . Bir işe adım atacağı zaman o işteki riskleri de göz önünde bulundurur . Girişimci insan nitelikli , özverili , üretken , çalışkan insan olduğu için , ülkesine ekonomik anlamda büyük katkılar sağlar . Girişimci insanın açtığı bir fabrikaya binlerce kişi işçi olarak girebilir .

Girişimci kişi , işçilerinin ürettikleri ürünleri başka ülkelere ihraç eder . Ya da kendisi yeni şeyler üretebilir .

İşte bu ihraç edilen ürünlerin de ülke ekonomisine katkısı olur . Bunu başaran da yine nitelikli insan olan , girişimci kişidir. Ülkemizde ne kadar çok girişimci insan olursa  bu ülke ekonomik anlamda , sosyal anlamda ve diğer alanlarda o kadar fazla gelişir . Rahmetli Necmettin Erbakan Hoca , bir siyasetçi olmasının yanında aynı zamanda iyi bir bilim insanı, iyi bir girişimciydi . Ülke ekonomisine katkı sağlamak amacı ile çok işler yapmıştır . Necmettin Erbakan  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı görevini devam ettirirken , 1975 yılında çıkarttığı kararname ile  ülkemizin önde gelen traktör ve dizel motor üreticisi Tümosan 'ın kuruluşuna öncülük etmiştir . Erbakan'ın bu girişimciliği sayesinde ülke ekonomisine fayda sağlanmıştır . Başka bir örnek vermek gerekirse ülkemizde ilk uçak fabrikasını açan Nuri Demirağ da önemli girişimcilerimizdendir . Yine birçok iş adamı yeni fabrikalar kurarak , yeni projeler ortaya koyarak birçok kişiye de ekmek kapısı açmıştır . Yapılan bu işler aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlamıştır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.