Ekonomik Gelişmede Tasarruf Ve Çalışkanlığın Önemini Sınıfta Arkadaşlarınızla Tartışınız. - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ekonomik Gelişmede Tasarruf Ve Çalışkanlığın Önemini Sınıfta Arkadaşlarınızla Tartışınız.

    0


Ekonomik Gelişmede Tasarruf Ve Çalışkanlığın  Önemini Sınıfta Arkadaşlarınızla Tartışınız.

Bir ülkenin gelişmesi için öncelikle o ülkede yetişmiş olan insanların bilinçli insan olması gerekir . Bilinçli insan  ülkesinin , vatanının kıymetini bilen ve bunlara gereken değeri veren insandır . Bir ülkenin gelişmesi için  en önemli etken o ülkenin ekonomik alanda ilerlemesidir . Türkiye Cumhuriyeti'nin her bir vatandaşı olarak ülkemizin yer altı ve yer üstü kaynaklarını iyi bir şekilde kullanmalıyız .  Tasarruf edebilen insanlar olmalıyız . Boş durmak yerine sürekli üreten vatandaşlar yetiştirmeliyiz .

Bunların yapılabilmesi için de iyi insan , nitelikli insan yetiştirmeliyiz . Vatanını ve milletini içten seven kişiler , ülkelerinin gelişmesi için de üzerine düşen her sorumluluğa göğüs gerebilen insanlardır .

Çevremizi kirletmemeliyiz , ormanlarımıza çöp atmamalıyız , sularımızı kirletmemeliyiz , sularımızı boşa akıtmamalıyız .  Bu cennet vatanın nimetlerini israf etmemeliyiz . Tutumlu vatandaşlar olmalıyız . Boş yere , ihtiyacımız olmayan bir şeyi almamalıyız . İdari alanda , siyasi ve sosyal alanda , eğitimde , sanayide , hizmet alanında vb . her alanda gelişmeliyiz . İsraf etmek yerine üretmeye daha çok önem vermeliyiz . Bunun için devamlı çalışmalıyız . Yolumuza çıkan zorluklar karşısında hemen yılmamalıyız . Ülkemizin daha çok gelişmesi ve kalkınması için tasarruflu olmalıyız , çalışkan olmalıyız . Devamlı tüketmek iyi bir şey değildir . Bunun için devamlı üretmeye , yeni işler yapmaya devam edelim . Saygıdeğer Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şunu söylemiştir :
''Ekonomisi zayıf bir ulus , yoksulluktan ve düşkünlükten kurtulamaz ; güçlü bir uygarlığa , kalkınma ve mutluluğa kavuşamaz ; toplumsal ve siyasal yıkımlardan kaçamaz .''
Bunun için ekonomik alanda devamlı gelişmeliyiz . Kaynaklarımızı boş yere israf etmemeliyiz . Tüketim çılgınlığı içine girmemeliyiz . Aldığımız bir ürün iyice eskiyene kadar yenisini almamalıyız . Bilinçli insan olmalıyız ve bilinçli insanlar yetiştirmeye çalışmalıyız .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.