Doğa Sevgisi Nasıl Kazandırılır ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Doğa Sevgisi Nasıl Kazandırılır ?

    0


Doğa Sevgisi Nasıl Kazandırılır ?  

Bize tüm nimetleri veren  doğaya karşı insan olarak  çok sorumluluklarımız vardır . Her insan doğanın bize verdiği bu nimetlerin değerini bilmelidir . Bunun için doğanın , doğal dengesi ile oynanmamalı , doğaya zarar verilmemelidir . Doğa sevgisi kazanmak için ilk olarak bilinçli insan  yetiştirmek  gerekir . Bilinçli insan yetiştirme görevi ise ailelere ve okuldaki öğretmenlere ve diğer çalışanlara düşmektedir . Doğa sevgisi kazanmak ya da kazandırmanın en basit yolu doğaya zarar vermemektir . Çevreyi kirletmemek , hayvanlara eziyet etmemek ,  kendimizi doğadaki ağaçların ve hayvanların yerine koymak , yaş ağaçları kesmemektir . 

Doğa sevgisi aşılamak için her birey her yıl bir fidan dikerek doğayı sevebilir ve doğaya büyük iyilik etmiş olabilir . Bu çok zor bir iş olmasa gerek . İnsanlar bilinçli olduğu zaman doğayı çok sever , onun değerini bilir .

Okullarda çocuklara doğa sevgisi kazandırmak için , çocukları ormanlara götürmeliyiz, yeşil alanlara götürmeliyiz , onlara yaparak ve yaşayarak doğa sevgisini kazandırmalıyız . Mesela çocuklara çeşitli sorumluluklar vermeliyiz . Ayşe fidan dikebilir, Elif fidana su dökebilir vb. görevler vererek onlara doğa sevgisini aşılayabiliriz . Her yıl belli dönemlerde ağaç dikme  faaliyetleri yapılmalıdır . Yeşil alanlar yok edilmemelidir . Çocukların toprağa dokunmasını , toprağı koklayabilmesini ve içine çekebilmesini sağlamalıyız . Mesela bahar sabahı yağmur yağmış bir çiçeği   koklayabilmek ve kuşların cıvıltısı içinde  çocukların toprakla kirlenmesine izin vermek gibi etkinlikler yapıp çocuğu da çok mutlu etmiş oluruz ve ona doğa sevgisinin ne kadar muazzam bir sevgi olduğunu hissettirebiliriz . Bir çiçeğin dalında güzel olduğunu onun koparılınca tıpkı yuvasından koparılmış bir kuş gibi üzülebileceğini çocuklara anlatmalıyız .  Çocukları doğayla iç içe bırakmalıyız .  Susuzluktan ölmek üzere olan bir köpek yavrusuna su vererek  açlıktan ölmek üzere olan bir kediye ekmek vererek çocuklarımıza , öğrencilerimize iyi bir örnek teşkil etmiş oluruz .

Yeter ki  doğayı koşulsuz sevelim ve doğanın kıymetini bilelim. Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayabilmek için, temiz  hava almak için doğamızı koruyalım ve çocuklarımıza doğa sevgisi aşılayalım . Bu sevgiyi aşılayalım ki gelecek nesiller de doğa sevgisi kazansın, doğaya sahip çıksın.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.