Bilinçli Bir Tüketici Alışveriş Öncesinde Ve Alışveriş Esnasında Neler Yapmalıdır ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Bilinçli Bir Tüketici Alışveriş Öncesinde Ve Alışveriş Esnasında Neler Yapmalıdır ?

    0


Bilinçli Bir Tüketici Alışveriş  Öncesinde  Ve Alışveriş Esnasında  Neler Yapmalıdır ?

Bilinçli bir tüketici alışverişe başlamadan önce bir plan yapmalı , alacağı gereksinimlerini bir kağıda yazıp ondan sonra  markete , mağazaya vb. gitmelidir. Yani  planlı , programlı olmalıdır . İhtiyaçlarını ve isteklerinin neler olduğunu  bilmelidir . Gereksinimi olmayacak bir şeye boş yere parca harcamamalıdır . Tüketici malı alırken o malın ilk olarak fiyatına ve daha sonra kullanışlı olup olmadığına bakmalıdır . Yani malın kaliteli olup olmaması da önemlidir .

Aldığı ürünün son kullanma tarihinin geçip geçip geçmediğine bakmalıdır. Alışverişini tamamladıktan sonra kişi  aldığı ürünlerin fişi  istemelidir .

Fişte  alınan ürünlerin fiyatlarının doğru olup olmadığını incelemelidir .  Bilinçli tüketici  adı üstünde bilinçli olmalıdır . Tüketim çılgını olmamalıdır . Yani  elinde fazladan parası kaldığı zaman onu illa ki harcayacağım düşüncesine kapılmamalıdır . Aldığımız ürünlerin fişini kısa bir incelemeden geçirmeliyiz . Bazen markete gittiğimizde aldığımız bir  ürünün  kasadan iki kere geçtiğini görüyoruz . Böylece fazladan para ödeyebiliyoruz . Bunun için fişi iyice okumalıyız ve açıkgözlü olmalıyız . Fişimizi yitirmemeliyiz . Çünkü aldığımız üründe bozukluk çıkabilir ya da bir kere kullanma ile aldığımız ürün bozulabilir . Bunun için fişi alıp tekrar  ürünü aldığımız yere gider ve o ürünün değişmesini talep edebiliriz . Çünkü değiştirmek ve başka bir ürün almak bizim en doğal hakkımızdır . Bilinçli tüketici alışverişi bittikten sonra  , aldığı ürünlerin parasını vermek için  sırasını beklemelidir . Yani başka kişilerin önüne geçmeye çalışmamalıdır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.