Adaletin Sağlanamadığı Bir Toplumda Yaşayan İnsanlarda Hangi Duygular Oluşabilir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Adaletin Sağlanamadığı Bir Toplumda Yaşayan İnsanlarda Hangi Duygular Oluşabilir ?

    0


Adaletin Sağlanamadığı Bir Toplumda Yaşayan İnsanlarda Hangi  Duygular Oluşabilir ?

Adaletin sağlanamadığı bir toplumda yaşayan kişiler kendilerini güçsüz ve  savunmasız hisserderler . Devlet suç  işleyen bireylere karşı herhangi bir yaptırım uygulamadığı için , güçlüler her zaman güçsüz olanları ezebilir , onlara kötülük edebilir .  Adaletin olmadığı yerde insan haklarından bahsedilemez . İnsan haklarının olmadığı bir toplumda ise kardeşlik , yardımseverlik , birlik ve beraberlik , dayanışma gibi duygular gelişmez . Bu güzel duyguların olmaması da toplumu kısa sürede parçalamaya , yok etmeye başlar .

Haklı olanlar hakkını arayamaz . Güç zengin , kuvvetli  ve  kötü kişilerin elinde olabilir . Rüşvet olur , iltimas olur.  İnsanlar çalışmayı istemezler .

Adalet olmadığı için insanların düşüncelerinde çalışmanın bir önemi olmaz . Çünkü ne de olsa adalet yok , hukuk yok derler ve bu da toplumun kısa zamanda çözülmesine neden olur . Toplumların yükselmesi için , gelişmesi için o toplumda hukuk kuralları olmalıdır . Hukuk sayesinde de adalet sağlanmalı ve insanlar birlik, beraberlik ve dayanışma içinde yaşamalıdır . Hak eden hak ettiği yere gelmelidir . İnsanlar adalete güvenmeli , hukuka güvenmeli , yargıya güvenmelidir . Yani insanlar arkasında koca bir hukuk devleti , adalet devleti olduğunu bilmeli ve huzur içinde yaşamalıdır.  Adaletin sağlanamadığı bir toplumda kısaca şunlar yaşanır :
* Güven ortamı olmaz.
*Toplumda huzur kalmaz.
*Anarşi çoğalır
*Hırsızlık, kaçakçılık, vb artar.
* Toplumda maddi ve manevi huzur denen bir şey kalmaz.
* İnsanlar hayata , geleceğe umutla bakmaz, insanlar ruhsuz kişiler haline dönüşebilir.
* Birlik, beraberlik ve dayanışma sağlanamaz.
* Ahlaki (etik ) değerler zamanla yok olmaya başlar. Etik olmayan  davranışlar normal görülmeye başlayabilir.
*  Suç işleme oranları çoğalır .
* Toplumda güven duygusu olmadığı için insanlar sosyalleşemez ve bu da toplumda asosyal kişilerin çoğalmasına neden olur .
* Kültürel değerler yok olmaya başlar  vb.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.