23 Nisan İle İlgili Yazı - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

23 Nisan İle İlgili Yazı

    0


23 Nisan İle İlgili Yazı

23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır . Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi , ulusal iradeyi egemen kılmak , vatanın bağımsızlığını sağlamak ve Milli mücadeleyi daha teşkilatlı hale getirmek için , Mebusan Meclisi'nin  iş yapamaz olmasından dolayı zorunlu olarak kurulmuştur . Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır ve  Yeni Türk devleti resmen kurulmuştur .

23 Nisan 1920'de  115 milletvekilinin katılımı ile  Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır .

Türkiye Büyük Millet Meclisi içinde  birçok kesimden üyeler yer almıştır . Bunlar  din görevlisi , asker ,  aydın , memur , tüccar , çiftçi vb. Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk başkanı ise  Sinop Milletvekili Şerif Bey seçilmiştir .  Mustafa Kemal Meclis başkanı seçilmiştir . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk TBMM'nin açılışını aynı zamanda çocuklar için bayram olarak kabul etmiştir . Bunun için 23 Nisan 1920 Ulusal Egemenlik  ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır . Her yıl başka ülkelerden binlerce çocuk ülkemize gelmekte , burada bayramını yaşamakta , kardeşlik duyguları pekişmekte , barış duygusu pekişmektedir . Milletimizin bu günde misafirperverliği de  ortaya çıkmakta ve tüm dünya çocukları mutluluk içinde ülkelerine geri dönmektedir . Çocuklara bu bayramı hediye eden Ulu Önder asla unutulmamalı , onun izinden yürünmeye devam edilmelidir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.