Yaşadığınız Şehir Uzun Süre Yağış Almazsa, Yaşadığınız Şehirde Neler Görülebilir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Yaşadığınız Şehir Uzun Süre Yağış Almazsa, Yaşadığınız Şehirde Neler Görülebilir ?

    0


Yaşadığınız Şehir Uzun Süre Yağış Almazsa, Yaşadığınız Şehirde Neler Görülebilir ?

Yaşadığm şehir İç Anadolu Bölgesi olduğu için bu bölgenin iklimi de bizi doğrudan etkilemektedir . Genelde yazları sıcak ve kurak geçen  İç Anadolu Bölgesi'nde , kışlar ise  soğuk ve kar yağışlı geçmektedir . Fakat son yıllara baktığımızda artık yağışların eskisi gibi olmadığını görmekteyiz . Normalde aralık , ocak , şubat ayları çok soğuk geçerdi , kar yağardı . Bu yıl (2018 ) baktığımda ise fazla kar yağmadı ve çok fazla  soğuk da yaşamadım . Bu da haliyle iklimlerde dengesizlik yaratacaktır .

Ekilen ürünler yeteri kadar  su almadığı için toprağın içinde çürümeye başlayacaktır . Yaşadığım bölgede yeterli yağış olmadığı zaman su kıtlığı başlar .

Suyun olmaması hayatımızda zaten birçok şeyi doğrudan etkileyecektir . Kuraklık baş gösterecektir . Kuraklığın olması , yağışların ve soğuğun olmaması salgın hastalıkları da beraberinde getirecektir . Sıcaktan  çeşitli böcekler  ortaya çıkacaktır . Barajlarda sular tükenmeye başlar . İçme ve kullanma suyu sıkıntıları yaşanmaya başlar . Kuraklık baş gösterince , sular olmayınca çevre kirliliği artmaya başlayacak . Çevre kirliliğinin artması ile sağlık sorunlarımız da artmaya başlayacaktır . Tarım alanları zarar görmeye başlayacak ,  yer altı su kaynakları tükenmeye başlayacak , ürün kaybı yaşanacaktır . Sevgili arkadaşlar yine baktığımızda  şu sonuçlar ortaya çıkacaktır :
- Otlakların verimliliği azalmaya başlar
- Böcek istilaları yaşanmaya başlar
- Çeşitli bitki hastalıkları ortaya çıkmaya başlar
 - Ekolojik denge bozulmaya başlar
- Orman alanlarının verimliliği azalmaya başlar
- Balık üretimizde kayıplar yaşanmaya başlar
- Orman yangınları artmaya başlar vb.
Kısacası  her alanda sorunlar ortaya çıkar . Ülke ekonomisi büyük zarar görür ,  doğanın dengesi bozulduğu için insanların da dengesi bozulmaya başlar . Kişilerde çeşitli fizyolojik, sosyal, psikolojik sıkıntılar başlar.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.