Ülkemiz Maden Çeşitliliği Ve Rezervi Bakımından Zengin Olmasına Rağmen Ülkemizde Maden Sanayisi İstenilen Düzeyde Gelişmemiştir . Bu Durumun Nedenler Sizce Neler Olabilir ? Açıklayınız. - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ülkemiz Maden Çeşitliliği Ve Rezervi Bakımından Zengin Olmasına Rağmen Ülkemizde Maden Sanayisi İstenilen Düzeyde Gelişmemiştir . Bu Durumun Nedenler Sizce Neler Olabilir ? Açıklayınız.

    0


Ülkemiz Maden Çeşitliliği Ve Rezervi Bakımından Zengin Olmasına Rağmen Ülkemizde Maden Sanayisi İstenilen Düzeyde Gelişmemiştir . Bu Durumun Nedenler Sizce Neler Olabilir ? Açıklayınız.

Türkiye genel olarak maden çeşitliliği bakımından zengin olan bir ülkedir . Fakat petrol , doğalgaz , taşkömürü ve fosfat gibi  yer altı kaynaklarının  rezervleri ise yetersizdir . Bir maden ocağının işletilebilmesi için  maden rezervinin fazla  ve tenor oranının yüksek olması gerekir . Gerekli sermaye yeteri düzeyde olmadığı için , gerekli araç ve gereçler , teknik personel ve teknolojiler de ileri düzeyde olmadığı için ülkemizde maden sanayisi istenilen düzeyde gelişmemiştir .

Ülkemizde maden sanayinin yeteri kadar gelişmemesinin diğer nedenleri ise şunlardır :
* Maden işletilebilmesi için  çeşitli ulaşım sorunlarının olması

* Rezervler hakkında yeterli olmayan bilgiler
* Madencilik alanında kendini yetiştirmiş uzman olan kişilere gerekli yardımların yeteri kadar yapılmaması.
* Kaynakların yeteri kadar  değerlendirilmemesi
* Maden yataklarının  çok parçalı ve küçük boyutlu olması
* Madenin içindeki tenor oranının yüksek olmaması
* Madencilik alanında iş yapan şirketlerin yeteri kadar gelişmemiş olması, bu iş yerlerinde teknolojinin yetersiz olması
* Maden sektöründe rekabet gücünü azaltan ücretlerin verilmesi
* Madencilik için ruhsat alınması gerekliliği
* Maden işletmeciliği için gerekli birçok bakanlıktan ve yerden izinlerin alınması
Not  : Ülkemizde  maden çeşitliliği ve rezervlerinin en fazla olduğu bölge Doğu Anadolu Bölgesi'dir. Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise Yukarı Fırat Bölümü maden çeşitliliği bakımından zengin bir bölümdür.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.