Sizden Dokuma Fabrikası Açmanız İstense Fabrikanızı Nereye Kurardınız ? Neden ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Sizden Dokuma Fabrikası Açmanız İstense Fabrikanızı Nereye Kurardınız ? Neden ?

    0


Sizden Dokuma Fabrikası Açmanız İstense Fabrikanızı Nereye Kurardınız ? Neden ?

Dokuma sanayisi  besin sanayi ile birlikte ülkemizin en gelişmiş  sanayi koludur . Dokumacılık ile ilgili öncelikle şu  önemli detayı vermek  istiyorum : Dokumacılığın ham maddesi  pamuk , yün ve keten  gibi  ürünler  kolayca bozulmayan ürünlerdir . Bu ürünler aynı zamanda kolayca taşındığı için de  bu ürünlerin fabrikaya yakın olması gerekmez . Yani fabrikaları ham maddeye yakın kurmak zorunda değiliz . 

Dokuma fabrikalarının  yer seçiminde etkili olan  bizim için pazar fonksiyonun  olması gerekir . Yani dokuma ile ilgili ürünleri kolayca ticaret edeceğimiz ve bundan gelir getireceğimiz yerlere  kurmamız önemlidir .

Ben dokuma sanayisi ile ilgili bir fabrika kurmak istesem öncelikle  dokuma sanayisinde hangi ürünü  hangi şehre kuracağımı planlardım .  Hem bu şehirlerde dokumacılığa önem verildiği için , besicilik geliştiği için , hayvancılığa önem verildiği  hem de gelişmiş şehirlerin sanayisinden faydalanmak için  aşağıdaki yerlere çeşitli fabrikalar açardım ve hem  kendime  hem de içinde yaşadığım topluma  üretken bir birey olmaya çalışırdım.
* Eğer ki  pamuklu dokuma fabrikası kurmak istiyorsam  şu şehirlere  dokuma fabrikaları kurardım: Adana, Aydın, Denizli, Kayseri, İzmir, Manisa, İstanbul, Uşak, Konya, Antalya.
* İpekli dokuma fabrikası açacaksam  tabiki de Bursa ve İstanbul'da bu fabrikaları açardım.
*  Yünlü dokuma fabrikalarımı ise Hereke, Siirt, Bursa, İstanbul, Kayseri, Uşak, İzmir'e kurardım.
*  Halı ve Kilim fabrikasını ise   Bünyan, Hereke, Isparta, Milas, Gördes, Kula, Uşak, Sivas'a kurardım.
*  Tekstil ve konfeksiyon alanındaki fabrikalarımı ise  İzmir , Ankara, Adana, İstanbul'a kurardım.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.