Pamuğun Ülke Ekonomisine Katkısı Nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Pamuğun Ülke Ekonomisine Katkısı Nedir ?

    0


Pamuğun Ülke Ekonomisine Katkısı Nedir ?

Pamuğun ana vatanı Muson Asyası ve Güney Amerika'dır .
Pamuk , yaz mevsimi sıcak ve kurak geçen , sulanabilen alüvyon toprakları sever . Dokuma sanayisinin en önemli hammadesi olduğu için ülke ekonomisine önemli katkı sağlar . Pamuğun çekirdeğinden  yağ elde edilir . Kozasından lif elde edilir .  Pamuktan çeşitli kumaşlar elde edilir .

Bu kumaşlardan da çeşitli kıyafetler , kilimler , halılar , çeşitli ipler , elbiseler yapılır ve daha birçok alanda da kullanılır . Yetişme döneminde nemlilik ve yağış ister . 

Olgunlaşma ve hasat döneminde ise  sıcaklık ve kuraklık isteyen bir üründür . Pamuk önemli ihraç ürünlerimiz arasında yer alır . Ülkemizde  sulamanın yaygınlaşması ile  en önemli üretim alanı  Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmuştur .  Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi'nin kıyı ovalarında da pamuk yetiştirilmektedir . Ülkemizde pamuk yoğun olarak yetiştirilmektedir . Dünya üretiminde ise Çin Halk Cumhuriyeti , Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri pamuk üretiminde önemli bir yere sahip olan ülkeler arasında yer alır . Pamuk Doğu Anadolu Bölgesi'nde,  yazları  kurak geçen ve sulanabilen  Iğdır ovası ve Malatya Ovasında da tarımı yapılan bir üründür . Pamuk İç Anadolu Bölgesi'nde yaz süresinin kısa olmasından dolayı yetiştirilmez .  Karadeniz Bölgesi'nde ise  kurak dönem olmadığı için burada pamuk üretimi yoktur .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.